۱۳۹۶/۰۴/۰۸

آخرین اخبار

نقد فیلم “لرد” (Lerd) محمد رسول‌اف کارگردان ایرانی در جشنواره کن ۲۰۱۷

titleنقد فیلم "لرد" (Lerd) ساخته محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی در جشنواره کن 2017" http://anamnews.com/" alt:"بازیگران و کارگردان فیلم لرد"
از راست به چپ: سودابه بیضایی، محمد رسول‌اف (کارگردان)، نسیم ادبی، و محمد اخلاقی‌راد در کن منبع: euronews

 

نقد فیلم “لرد” (Lerd) محمد رسول‌اف کارگردان ایرانی در جشنواره کن ۲۰۱۷

 

آنام: فیلم “لرد” (Lerd)، ساخته محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی برنده جایزه بخش نوعی نگاه در جشنواره فیلم کن شده است.

نوعی نگاه” دومین بخش مهم فسیتوال فیلم کن محسوب می‌شود و برنده‌ی آن همچنین ۳۰ هزار یورو جایزه نقدی دریافت می‌کند.

رسول‌اف که نویسندگی و تهیه‌کنندگی “لرد” را برعهده داشته، خود نیز با عوامل فیلم راهی کن شده بود تا شخصا در هنگام معرفی و اکران فیلمش در هفتادمین دوره از این جشنواره حضور داشته باشد.

رضا اخلاقی راد، سودابه بیضایی، نسیم ادبی و میثاق زارع از جمله نقش‌آفرینان در اثر جدید رسول‌اف هستند. موسیقی متن این فیلم را نیز پیمان یزدانیان ساخته است.

داستان فیلم«لرد»: زندگی ساده مردی به نام رضا را به تصویر می کشد که علیه شرکتی مبارزه می کند که با مقامات بالا ارتباط دارد و در پی بدست آوردن زمین روستاییان به هر قیمتی است.

 

 

 

title"نقد فیلم "لرد" (Lerd) ساخته محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی در جشنواره کن 2017" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم لرد"
منبع: Imdb

“لرد” (به معنی دُرد یا ته نشستِ مایعات)  فیلمی یک‌دست و خوش‌ساخت است که محور آن گسترش فساد اقتصادی در جامعه ایران است. موضوعی که این روزها درباره آن زیاد صحبت می‌شود؛ از زمین‌خواری و رشوه گرفته تا زورگویی شرکت‌های بزرگ اقتصادی.

تصویری که رسول‌اف از دنیای قهرمانانش ترسیم می‌کند، تصویر سیاهی است اما نمی‌توان به “سیاه نمایی” متهمش کرد، چرا که آنچه بر قهرمانانش می‌گذرد، برای هموطنانش آشناست و آکنده از ماجراهایی است که ریشه در حیات سیاسی-اجتماعی ایران معاصر دارد

“لرد” حکایت رضای ٣۵ ساله است که با پسرش سهند و همسرش حدیث که مدیر مدرسه است، در روستایی از توابع فومن زندگی می‌کند و به پرورش ماهی مشغول است. بخش عمده‌ای از زمینهای منطقه در اختیار شرکتی است که روابط نزدیکی با مقامات رسمی دارد و به دنبال یکه‌تازی در عرصه محلی است. عجیب نیست اگر “شرکت” تحمل رضایی را ندارد که می‌خواهد آن گوشه ساز خودش را بزند و حاضر نیست در همنوایی شرکت کند. پیش‌بینی ادامه ماجرا دشوار نیست: نبردی یک تنه است در برابر جمع. از این منظر “لرد” رسول‌اف یک “وسترن” واقعی است: فردی در برابر بی عدالتی و ظلم موجود قد علم می‌کند در حالیکه برای مقابله اسلحه‌ای هم ندارد: در سکانس اول فیلم، نماینده بسیج منطقه تفنگ شکاریش را به بهانه آنکه تاریخ جوازش گذشته، ضبط می‌کند. سوال اصلی این است: در شرایطی که تمام قدرت در دست طرف مقابل است، آیا قهرمان خلع سلاح شده می‌تواند بدون آلوده شدن جان به در ببرد؟

title"نقد فیلم "لرد" (Lerd) ساخته محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی در جشنواره کن 2017" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم لرد"
منبع: Imdb

 

و البته درست اینجاست که یکی از درخشان ترین وجوه فیلم زاده می‌شود: در دل جنگل غاری هست که رضا در طول فیلم به آن پناه می‌برد، تا ساعتی به دور از جهنم زنگیش تنها باشد و در غار آبتنی کند و البته در این پناهگاه مخفی همیشه نوشیدنی محبوبش را -که به دور ازچشم بسیج منطقه به تهیه آن مشغول است- همراه دارد. بی‌دلیل نیست که فیلم با صحنه پنهان کردن نوشیدنی آغاز می‌شود و با خلوت رضا در غار تنهایی‌اش به پایان می‌رسد. صحنه‌های زیبای آبتنی درغار شبیه مراسمی آیینی است: فرصتی است برای قهرمان تا در خلوت “تطهیر” کند. بی سبب نیست که در سراسر فیلم، قهرمان مدام به حمام می‌رود و نیز در صحنه‌ای صمیمانه او را می‌بینیم که پسرکش را با خود به حمام برده و یادش می‌دهد چطور خودش را خوب بشوید.

 

 

title"نقد فیلم "لرد" (Lerd) ساخته محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی در جشنواره کن 2017" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم لرد"

 

 

title"نقد فیلم "لرد" (Lerd) ساخته محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی در جشنواره کن 2017" http://anamnews.com/" alt:"پوستر از فیلم لرد"
منبع: Imdb

 

 

منبع

لینک کوتاه: https://goo.gl/JJVoqa

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *