۱۳۹۷/۰۸/۲۶

آخرین اخبار

نقد فیلم ناردون با بازی امین حیایی

نقد فیلم ناردون با بازی امین حیایی

آذین: «ناردون» فیلمی متمایز و متفاوت با سایر درام های معمول و آثار طنز ایرانی است

title:"نقد فیلم ناردون با بازی امین حیایی -http://anamnews.com/ " alt:" نمایی از فیلم ناردون-http://anamnews.com/" 
آنام: جبار آذین منتقد و مدرس سینما همزمان با اکران فیلم سینمایی «ناردون» جدیدترین ساخته سینمایی فریدون حسن پور گفت: «ناردون» فیلمی متمایز و متفاوت با سایر درام های معمول و آثار طنز ایرانی است و از همین رو مخاطب برای تماشای آن تا پایان فیلم خسته نشده و روی صندلی های سینما میخکوب می شود.

 

 «ناردون» یک فیلم طنز اجتماعی سالم است و استقبال از آن نمایشگر و گویای این نکته است که تماشاگر علاقمند به آثار اجتماعی و طنز از فیلم های سالم و خوش ساخت که به سلیقه و فرهنگ مردم احترام می گذارند حمایت می کند.

فریدون حسن پور نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون که ساختار هنری آثار سینمایی و تلویزیونی اش او را آشنا و مسلط بر درام نویسی و شخصیت پردازی و ملودرام سازی نشان می دهد علیرغم کارگردانی ۵ فیلم سینمایی متوسط با ساختن ۲ مجموعه تلویزیونی خانوادگی و اجتماعی به شهرت رسیده و مطرح شده است.

فیلم های سینمایی «تعطیلات تابستانی»، «دارا و ندار»، «مزرعه آفتابگردان»، «وقتی همه خواب بودند» و فیلم جدید در حال نمایش او با آنکه حاوی تصاویر و فضاسازی های به نسبت مناسب هستند ولی در تمام آن ها حتی تاحدودی در «ناردون» عناصر درست گزینش و چینش شده درام، داستان سرایی قاعده مند، پردازش معقول شخصیت ها و نمایش کشمکش های آن ها و نقاط اوج و فرود و گره گشایی های فیلمنامه برتری فیلمنامه نویسی حسن پور را نسبت به کارگردانی او نشان می دهد.

title:"نقد فیلم ناردون با بازی امین حیایی -http://anamnews.com/ " alt:" نمایی از فیلم ناردون-http://anamnews.com/"

نقاط قوت و کسب تجربه بیشتر در تصویرسازی از عوامل اصلی توفیق اجتماعی سریال های «از یاد رفته» و «گذر از رنج ها» ساخته های تلویزیونی او بودند.

در واقع کارهای این سینماگر از نظر فیلمنامه قوی تر از اجرا و کارگردانی آن ها است. تجربه ساخت ۲ مجموعه اخیر که به دلیل استحکام و جذابیت متن و تا حدی کارگردانی، سریال «از یاد رفته» با استقبال بیشتر مردم روبرو شد در ساخت فیلم «ناردون» به کمک حسن پور آمده است.

ناردوندر مقایسه با ساخته های پیشین سینمایی حسن پور قابلیت های تصویری و سینمایی بیشتر دارد و فیلمساز کوشیده برای اغلب مضامین داستانی و عملکردهای کاراکترهای داستان فیلم معادل تصویری و سینمایی طراحی و اجرا کند؛ همین امر به باورپذیری شخصیت ها، زندگی، برخوردها و چالش های آن ها کمک کرده و حاصل کار فیلمی جمع و جور و تماشایی شده است.

سوژه جدید و زاویه نگاه تازه و پرداخت مناسب موضوعات که در بطن و متن درام آن طنز را هم جاری ساخته باعث شده تا نگرش های مادی به امور زندگی علیرغم تسلط ظاهری در مفاهیم انسانی، معنوی و اخلاقی که چارچوب قصه فیلم را تشکیل داده مغلوب باورهای معنوی شود. انتخاب موضوع و همزمانی عزا و عروسی با لحاظ ارتباط معنایی شرعی، اجتماعی و فرهنگی آن «ناردون» را متفاوت و متمایز از درام های معمول و فیلم های طنز سینمای ایران جلوه می دهد.

بازی های اغلب بازیگران گرچه در حد توانایی های آن ها نیست ولی در مجموع سیروس گرجستانی، امین حیایی و لیلا اوتادی از شخصیت فیلم دور نشده و در ارائه چهره های آشنا از آن ها موفق بوده اند.

کارگردانی پخته و پر تحرک، تعدد و تنوع نماها و غنای آرایشی و هنری تصاویر لحاظ سنت های بومی و تصاویر چشم نواز از مناظر طبیعی و هدایت هوشیارانه عوامل فنی و هنری در نمایش و عرضه باورپذیری آدم ها و زندگی مناسبات و باورهای شان نشانگر پیشرفت فریدون حسن پور در ساختن آثار سینمایی است.

«ناردون» در بازگویی داستان جذاب خود در قالب یک اثر سینمایی نزدیک به استاندارد موفق است و سازنده اش را در سینما در حال ارتقای دانش و تجربه سینمایی و ایستادن در کنار کارگردان های آثار دیدنی اجتماعی نشان می دهد.

title:"نقد فیلم ناردون با بازی امین حیایی -http://anamnews.com/ " alt:" نمایی از فیلم ناردون-http://anamnews.com/"

گفتنی است؛ در خلاصه داستان این اثر سینمایی آمده است: خرج عروسی بیشتر است یا عزا، بهتر است عزا رو تو عروسی و عروسی رو تو عزا گرفت که خرجش کمتر شود. ..

عوامل اصلی تولید این فیلم عبارتند از: نویسنده و کارگردان: فریدون حسن پور، تهیه کننده: منصور سهراب پور، مدیر فیلمبرداری: ابراهیم غفوری، تدوین: مهدی حسینی وند، ابراهیم شیبانی، موسیقی: بهزاد عبدی، مدیر تولید: حسن باقریان، طراح چهره پردازی: شهرام خلج، طراح صحنه و لباس: حسن روح پروری، صدابردار: حسین تقوی، صداگذار: حسین مهدوی، عکاس: محمدرضا اصفهانی

بازیگران: امین حیایی، سیروس گرجستانی، مهران غفوریان، مهران رجبی، شهرام قاعدی، امیر نوری، لیلا اوتادی، علی مسعودی و…

لینک کوتاه:http://goo.gl/3KtxGJ

منبع: سینماپرس

بیشتر بدانید:

داستان حاشیه ها و آنونس و تصاویر فیلم ناردون 

نقدهای بیشتر را در صفحه سینمایی آنام مطالعه کنید

پوستر فیلم ناردون

title:"نقد فیلم ناردون با بازی امین حیایی -http://anamnews.com/ " alt:" پوستر فیلم ناردون-http://anamnews.com/"

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *