۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

نقد فیلم “ناهید” از آیدا پناهنده

title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" ساره بیات در فیلم سینمایی «ناهید»"

نقد فیلم “ناهید” از آیدا پناهنده

 

آنام:  فیلم سینمایی «ناهید» اولین ساخته آیدا پناهنده با داستانی عاشقانه و اجتماعی، شخصیت محور است و شخصیت‌ها محرک اصلی برای پیشبرد داستان هستند.

فیلم رئالیته «ناهید» که بر مبنای واقع‌گرایی بنا شده است. فیلم «ناهید» جایزه آینده درخشان بخش نوعی نگاه شصت و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن فرانسه، جایزه ویژه هیأت داوران سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی و تخصصی فیلمبرداری برادران ماناکی در کشور مقدونیه (جایزه دوربین طلایی توسط مرتضی قیدی، فیلمبردار این فیلم)، جایزه راجر ایبرت (منتقد فقید آمریکایی) در بخش رقابتی کارگردانان نو در پنجاه‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو آمریکا، جایزه بهترین فیلم سینمایی انجمن منتقدین فیلم فرانسه در جشنواره بین‌المللی فیلم مستقل بوردو و … را کسب کرده است.

آیدا پناهنده جوایز متفاوتی از جشنواره های مختلف برای ساخت فیلم های ویدئویی، مستند و کوتاه دریافت کرده است.

فیلم «ناهید» در بخش نگاه نو سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت. این فیلم نامزد جایزه بهترین فیلمنامه در جشنواره فجر سی و سوم شده بود.

بیشتر بدانید: فیلم «ناهید» آیدا پناهنده همچنان جایزه می‌برد 

نقد فیلم ناهید (Nahid), سرگشتگی های ناهید

افشین علیار
افشین علیار :

ناهید اولین ساخته آیدا پناهنده خط داستانی ساده و کلیشه ای دارد، اما پناهنده بعنوان یک فیلمساز دغدغه مند به همین روایت کلیشه ای شاخ و برگ داده است تا ناهید به یک فیلم اجتماعی تبدیل شود . همان گونه که از نام فیلم پیداست با یک قصه زن محور طرف هستیم، ناهید(ساره بیات) از شوهر اولش به دلیل اعتیادش طلاق گرفته است و با پسر نوجوانش زندگی می کند، ناهید با  مردی به نام مسعود(پژمان بازغی) که پلاژ دار هست قرار است ازدواج کند، اما بر سر دوراهی قرار گرفته است. او با شوهر اولش احمد (نوید محمدزاده ) توافق کرده است که در صورتی می تواند از فرزندش نگهداری کند که ازدواج نکند.

این خلاصه چند خطی شاید تکراری و کلیشه ای به نظر برسد، اما فیلمساز با بهره گیری درست از جایگاه زن مطلقه در خانواده و اجتماع و عذاب هایی که متحمل می شود تا به زندگی آرمانی خود برسد حرف می زند.

فیلم در شهرستان انزلی می گذرد و ناهید نماد یک زن سخت کوش و آسیب دیده امروزی است که نمی تواند به آرزوهایش برسد.

فیلم از جایی شروع می شود که ناهید در بحران قرار دارد، او با مسعود رابطه گرم و صمیمی دارد اما ما نمی فهمیم این رابطه چگونه شکل گرفته است، البته که هیچ آسیبی به فیلم نمی زند چرا که ناهید که در زندگی گذشته اش طعم خوش و آرامش را نچشیده است، حالا می تواند یک زندگی خوب و گرم را با مسعود تجربه کند.

ناهید در دیالوگی به دوستش می گوید مرد خوب خیلی خوب است، این نکته کلیدی زندگی ناهید است که در زندگی گذشته اش چقدر آسیب دیده است.

اما بحث مورد اهمیت این است که چرا مسعود ناهید را انتخاب کرده است ناهید که خرج روزانه اش را از تایپ کردن در دفتر فنی می گذراند چگونه توانسته دل مسعود را به دست بیاورد، مسعود که به دلیل شرایط کاری و زندگی مرفه اش می تواند بهتر از ناهید را برای زندگی اش و مادر بچه اش انتخاب کند.

فیلمساز ما بشدت درگیر شخصیت ناهید و مشکلات روزمره اش شده است و چنان او را در بحران قرار داده است که مخاطب نمی تواند به نکات دیگر فیلم توجه کند، فیلم بشدت متکی به شخصیت زن است اما فیلم ادعای فمنیسم بودن ندارد،فیلم تبدیل شده است به یک ملودرام اجتماعی که می تواند در هر کجای جهان اتفاق بی افتد.

شخصیت ناهید کل فیلم را در جنگ است اول از همه در یک خلا قانونی به سر می برد و دوست دارد قانون را کنار بزند و با مسعود و پسرش زندگی کند و از سوی دیگر ناهید در جامعه ای زندگی می کند که مرد سالاری است. ناهید با همه وجه شخصیت های مثبت گونه اش که به دلیل اینکه بی سرپناه نباشد به فضلی، پیرمرد صاحب خانه اش رو می زند ، حتی از امیررضا پسر نوجوانش که با کارهای بچه گانه اش او را خسته کرده، واهمه دارد که بگوید قصد ازدواج دارد، همچنین ناهید احمد را بعنوان یک سد در راه خوشبختی و رسیدنش به مسعود می بیند، برادر ناهید هم بدون اینکه درد او را بداند به خاطر صیغه شدنش به او سیلی می زند، ناهید در برابر این همه سلطه گری مردانه ایستادگی می کند حتی به خانه برادرش کوچ می کند و شبیه به زن زندانی در چاردیواری مردانه می شود، احمد به او چاقو می زند اما شکایتی نمی کند چرا که او می داند به مسعود خواهد رسید،

ناهید زن خودساخته یی است، اما اینکه زنجیر طلای مادرش را می خواهد بردارد یا اینکه دستبند طلای دوستش را می گیرد تا بدهد به فضلی تا بی سرپناه نباشد با اینکه دراماتیک از آب درآمده است، اما شخصیت ناهید را زیر سوال برده است. ما از مذهبی بودن ناهید خبر نداریم اما می توانیم دریابیم که ناهید به شدت انسان است و کارهای خلاف شرع انجام نمی دهد. ناهید ایستادگی می کند برای آن چیزی که می خواهد و حقش است. سکانس های اولین روزی که ناهید در خانه مسعود است را به یاد بیاورید، مثل یک تازه عروس شاد و سرزنده است.

هدف ناهید در کل فیلم رسیدن به یک آرامش است که هیچگاه نداشته و این آرامش را در کنار مسعود می تواند برای اولین بار تجربه کند. سکانس آخر وقتی ناهید در ساحل به مسعود می رسد دریا هم آرام می شود این نشان دهنده خوشبخت شدن ناهید کنار مسعود است و این ختم به خیر شدن یک بحران برای ناهید است.

آیدا پناهنده در ساخت اولین فیلمش بسیار کوشیده است که در درون یک زن عمیق شود و  زن را بعنوان یک فرد مهم و حساس در جامعه جلوه دهد. فیلم بدون اینکه بخواهد شعار بدهد به روابط احساسی یک زن می پردازد و این مهم ترین بخش فیلم ناهید است. فیلمساز ما ناهید را بدون هیچ غلوی در مضمون و فرم ساخته است. این نشان می دهد که آینده درخشانی برای آیدا پناهنده در انتظار است، البته که این فیلم با این حجم استقبال در جشنواره های خارجی توانسته به جایگاه خوبی دست پیدا کند.

حضور ساره بیات در نقش ناهید مهم ترین امتیاز فیلم است، بیات چنان در نقش ناهید فرو رفته است که نمی شود برای این نقش بازیگر دیگری را تصور کرد و همچنین بازهای کنترل شده پژمان بازغی و نوید محمدزاده و تسلط شان در بکارگیری لهجه گیلکی نشان دهندۀ این است که پناهنده در انتخاب بازیگرانش اشتباه نکرده است.

نوشته شده توسط افشین علیار در تاریخ ۲۸ مرداد ۹۵ منبع: روزنامه هنرمند
title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" ساره بیات در فیلم سینمایی «ناهید»"

 

 

خلاصه فیلم «ناهید»:

روایتی از داستان زندگی زنی به نام ناهید است که تلاش می‌کند سر و سامانی به زندگی خود بدهد.

 

شعار فیلم «ناهید»:

می‌خوام بدونم که من بدترم یا احمد.

 

عوامل فیلم «ناهید»:

کارگردان: آیدا پناهندهتهیه کننده، مجری طرح: بیژن امکانیان/ نویسنده: آیدا پناهنده، ارسلان امیری/ مدیر فیلمبرداری: مرتضی قیدی/ صدابردار: جهانگیر میرشکاری، مهدی ابراهیم‌زاده/ صداگذار: مهرشاد ملکوتی/  طراح صحنه و لباس: مهدی موسوی/ طراح چهره پردازی: سودابه خسروی/ تدوین: ارسلان امیری/ مدیر تولید: وحید مرادی/ موسیقی: مجید پوستی/ پخش‌کننده بین‌المللی: کتایون شهابی/ مدیر صحنه: علیرضا جعفری/ منشی صحنه: سانازهرندی/ عکاس: حبیب مجیدی/ تصویربردار پشت صحنه: هادی احمدی/ مشاور امور رسانه‌ای: منصور جهانی/مدیریت فضای مجازی: امید عشیری

بازیگران: ساره بیات، پژمان بازغی، نوید محمد‌زاده، پوریا رحیمی‌سام، نسرین بابایی، میلاد حسین‏پور، فریبرز زیده‌سرایی، فریده دریامج، عسل قرایی،سها سمندری، سودابه جعفرزاده، ابوذر جلالی، عباس آستانه، حدیث نیکرو، علی‌اصغر کهن‌قنبریان، سیامک مظفری، اکبرمهرداد بخشی، سهیلا اخلاقی، محمدرضا فتحی، سحر عقیلی، پیام احمدی‌نیا،  محمدرضا قهرمان، محدثه نامجو، کامل کرمی، مهدی پورخانی، چکامه میرخان‌جانی، فاطمه مظلوم، سعید مربی علی جعفری، حیران اسدالهی

 

عکس های فیلم و پشت صحنه فیلم «ناهید»:

 

 

 

title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" نمایی از فیلم «ناهید» با بازی ساره بیات و نوید محمد‌زاده"

 

title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" نمایی از فیلم «ناهید» با بازی نوید محمد‌زاده"

 

title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" نمایی از فیلم «ناهید» با بازی نوید محمد‌زاده"

 

title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" پژمان بازغی در نمایی از فیلم «ناهید»"

 

title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" ساره بیات و پژمان بازغی در نمایی از فیلم «ناهید»"

 

title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" ساره بیات در نقش ناهید در فیلم «ناهید»"

 

title:"نقد فیلم "ناهید" از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:" آیدا پناهنده در پشت صحنه فیلم «ناهید»"
آیدا پناهنده در پشت صحنه فیلم «ناهید»

 

 

حواشی فیلم ناهید:

نوید محمد زاده درباره فیلمنامه فیلم «ناهید» گفت:

“فیلمنامه این فیلم سینمایی از بهترین آثار در حوزه فیلمنامه‌نویسی سینمای ایران است. زمانی که فیلمنامه ای به من معرفی می‌شود، ابتدا نظر اهالی فن را جویا می‌شوم و با آنها مشورت می‌کنم اما زمانی که این فیلمنامه را خواندم بدون مشورت با کسی اعلام کردم که در این فیلم بازی خواهم کرد.”

شعار فیلم «ناهید» بر اساس یکی از دیالوگ های موجود در فیلمنامه انتخاب شده است، دیالوگی که معنا و مفهوم فیلم را در بر دارد.

آیدا پناهنده، کارگردان فیلم «ناهید» درباره ساخت این فیلم در شمال کشور گفت:

“دلایل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی باعث شد تا این فیلم در فضایی غیر از تهران ساخته شود.”

پوریا رحیمی‌سام در فیلم «ناهید» علاوه بر بازیگر، به عنوان مشاور لهجه نیز حضور داشته است.

آیدا پناهنده درباره ساخت و زنانه بودن فیلم «ناهید» گفت:

“به لحن زنانه در فیلم ها اعتقاد دارم و معتقدم که منظور از زنانه یا مردانه بودن یک فیلم، جنسیت نیست بلکه منظور لحن و بیان فیلم است، از همین رو به نظر من فیلمسازی مثل کیشلوفکسی زنانه ترین فیلم‌های تاریخ جهان را ساخته استبعد از سال ها سختی و عذاب کشیدن و فیلم ساختن های بسیار بالاخره سینمایی را که دوست داشتم به تصویر کشیدم و از این جهت حالم خوب است اما کار با حرفه ای ترین عوامل سینما حال مرا خوب‌تر کرد؛ چراکه این فیلم در شرایط جوی بسیار سخت و هوای سرد ساخته شد. امیدوارم مورد پسند مردم قرار گیرد.”

بیژن امکانیان درباره فیلم «ناهید» گفت:

“«ناهید» قهرمان جدیدی را به مخاطب معرفی می کند و متعلق به سینمای اکران است. من «ناهید» را از این جهت دوست دارم که سعی در روایت پیچیده داستان ندارد بلکه در عین سادگی، عمق مطلب را به مخاطب می رساند.”

تولید و ساخت فیلم «ناهید» ۳ سال طول کشید.

ساره بیات درباره نقشش در فیلم «ناهید» گفت:

“جسارت در پذیرش نقش‌های متفاوت برای ما بازیگران یک وظیفه است.

پژمان بازغی درباره فیلم «ناهید» گفت:

“قصه فیلم «ناهید» طوری نوشته شده است که درباره هیچ یک از شخصیت‌ها هیچ قضاوتی نمی‌شود.

آیدا پناهنده، نمایش فیلم «ناهید» در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۵ را به مادرش تقدیم کرد.

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، در پی موفقیت فیلم «ناهید» در جشنواره کن ۲۰۱۵، پیام تبریکی را خطاب به دست اندرکاران این فیلم منتشر کرد.

 

عکس های عوامل فیلم «ناهید» در کن ۲۰۱۵:

 

title:" نقد فیلم ناهید از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:"نوید محمدزاده، ساره بیات، پژمان بازغی و آیدا پناهنده در کن 68 "

 

title:" نقد فیلم ناهید از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:"ساره بیات و آیدا پناهنده"

 

title:" نقد فیلم ناهید از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:"پژمان بازغی و آیدا پناهنده در شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن "

 

 

پوستر های فیلم «ناهید»:

 

title:" نقد فیلم ناهید از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:"پوستر فیلم «ناهید» اولین ساخته آیدا پناهنده "

 

طراح پوستر: مهدی فاتحی

 

title:" نقد فیلم ناهید از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:"پوستر فیلم «ناهید» اولین ساخته آیدا پناهنده "

 

 

فیلم ناهید در زمان جشنواره با ۸۵ رای از سوی کاربران، امتیاز ۵٫۶۹ از ۱۰ را در بین فیلم‌های سی و سومین جشنواره فیلم فجر  بدست آورد.

 

 

 

پوسترهای بین المللی فیلم «ناهید»:

 

title:" نقد فیلم ناهید از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:"پوستر فیلم «ناهید» اولین ساخته آیدا پناهنده "

 

title:" نقد فیلم ناهید از آیدا پناهنده - http://anamnews.com/" alt:"پوستر فیلم «ناهید» اولین ساخته آیدا پناهنده "

منبع: سلام سینما

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *