۱۳۹۷/۰۸/۲۵

آخرین اخبار

نقد فیلم «وقت خوش» GOOD TIME ساخته برادران سافدی

title"نقد فیلم «وقت خوش» GOOD TIME ساخته برادران سافدی" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

نقد فیلم «وقت خوش» GOOD TIME ساخته برادران سافدی

آنام: درام جنایی «وقت خوش» ساخته جاش و بن سافدی محصول ۲۰۱۷ آمریکاست که در بخش مسابقه جشنواره جهانی فیلم کن ۲۰۱۷برای جایزه نخل طلا رقابت کرد. حضور«وقت خوش» از دو فیلمساز گمنام در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن باعث کنجکاوی بسیاری از منتقدان شده بود. در  فیلم رابرت پتینسون، جنیفرجسین لی، بارخاد عبدی نقش‌آفرینی کردند. پس از نمایش«وقت خوش» در جشنواره فیلم کن منتقدان  نقدهای ستایش‌آمیزی برای فیلم نوشتند. موسیقی فیلم که کار گروه موسیقی  «وانوتریکس پوینت نور» است از جشنواره کن برنده جایزه شد. گفتنی است این جایزه در مراسم اختتامیه اهدا نمی‌شود و جنبی است.

سال ۲۰۱۵ اعلام شد که برادران سافدی فیلمی را به نام «وقت خوش» کارگردانی خواهند کرد که رابرت پتینسن نقش اصلی را برعهده خواهد داشت. فیلمبرداری ژانویه ۲۰۱۶ در شهر نیویورک آغاز شد. کمپانی‌های «الارا پیکچرز» و «ریا پروداکنشنز» تهیه فیلم را برعهده داشتند. کمپانی A24 پخش «وقت خوش» را برعهده داشت و ماه اوت  فیلم را به اکران عمومی درآورد. اما «وقت خوش» فروش چندانی نداشت.

خلاصه داستان فیلم «وقت خوش»:

فیلمی برآمده از ذات سازش‌ناپذیر و رنجور برادران سافدی. «وقت خوش» روایت جوانی است که تلاش می‌کند برادر کوچک‌ترش را که روان‌پزشکان مدام سعی در پررنگ کردن تفاوت و بیمار جلوه دادنش دارند را نجات دهد و با دنیای وحشی حقیقی جاری در خیابان‌های نیویورک مواجه‌اش کند. فیلمی مریض‌ و پریشان با ریتمی دیوانه‌وار و موسیقی‌ای که لحظه به لحظه به اضطراب جاری در فیلم می‌افزاید و دو برادر را راهی جهنمی بی‌پایان می‌کند.

برادران سافدی در فیلم قبلی‌شان «Heave- Knows What»‌ هم روایتی طعنه‌آمیز از جوان‌هایی دارند که زندگی‌ اشتراکی خود را در خیابان‌ها و بدون توجه به تمدن مضحک بشرِ محافظه‌کار در متروپولیس‌های وحشت‌آور و بی‌رحم پی می‌گیرند و بی‌توجه به آداب و رسوم غالب شده توسط سیستم انسان‌گریز عشق می‌ورزند و حساسیت‌های انسانی‌شان را در سطحی متعالی بروز می‌دهند. در اینجا هم خبری از جوان‌های بزدل و مرده نیست و برادر بزرگ‌تر برای نجات زندگی برادر کوچک‌ترش می‌جنگد و در نهایت شکست می‌خورد و فیلم برخلاف فیلم‌های مرسوم دست راستی، آینده برادر بزرگ‌تر را در تلخی بی‌پایان فرو می‌برد. شیوه تصویربرداری و تاکید مدام روی چهره‌ رنجور برادر کوچک‌تر در ابتدا و در دقیقه‌های زیادی از فیلم، تاکیدی است که درون سرخورده کاراکترها را مدام یادآوری و القا می‌کند.

 

title"نقد فیلم «وقت خوش» GOOD TIME ساخته برادران سافدی" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

 

 

واکنش منتقدان:«وقت خوش» با استقبال منتقدان روبه‌رو شد. در سایت راتن‌تومیتوز برپایه ۱۷۹ نقد ۹۱درصد نظرها مثبت ارزیابی و نمره ۷٫۹ از ۱۰ به«وقت خودش» اعطا شده است. در سایت متاکریتیک  براساس ۴۱ نقد امتیاز ۸۸ از ۱۰۰ فیلم گرفته که نشان از نقدهای عموما مثبت دارد.

در ادامه گزیده‌ای از نظر منتقدان را بخوانیم:

جاستین چانگ(لس آنجلس تایمز): «وقت خوب» نقطه عطف رابرت پتینسن ،مکاشفه آمیزترین و ثابت‌ترین تحول کارنامه کاری یک بازیگر است که این تحول تصادفی هم نیست. «وقت خوش» نهایت تلاش اخیر او برای خنثی کردن حس همدلی تماشاگراست.(۱۰۰ از ۱۰۰ براساس امیتازدهی سایت متاکریتیک)

 

گای لودج(ورایتی):ما هرگز شرایط دقیقی را که «کانی» و برادر آسیب پذیرش «نیک» برای نخستین بار به سمت دنیای زیرزمینی سوق می‌دهد،نمی‌دانیم. باوجودی که فیلمنامه دقیق نوشته شده توسط جاش سافدی و رونالد برنستاین ماهرانه به فقدان والدین و  بدرفتارهای خانوادگی اشاره  دارد. نیک که به وضوح ناتوانی‌های خود را شناخته کم‌تر از برادر بزرگ‌ترو حامی اش  توانسته زخم‌های روانی خود را بپوشاند.   (۱۰۰ از ۱۰۰)

تیم گریرسون(تایم):«عنوان فیلم کنایه‌آمیز است اما برای تماشاگران خاطره‌ای فراموش ناشدنی است. در بیشتر فیلم‌های با موضوع سرقت نقشه سرقت خراب می‌شود ،اما  در تعداد اندکی مانند «وقت خوش» نومیدانه است و چنین سرعتی دارد.»(۱۰۰ از ۱۰۰)

اریک کوهن(ایندی‌وایر):«پس از چنین حرکت قدرتمندی(کنایه به وقت خوش) برادران سافدی این بستر را کاملا رها نخواهند کرد و تماشای تلاش های بعدی آنها هیجان انگیز است.»(۹۱ از ۱۰۰)

دیوید رونی(هالیوود ریپرتر):«وقت خوش» فیلمی ژانری و با سبک است که مسولانه تصاویر بی نظیر وایداسکرین و موسیقی هیجان‌آور را درفیلم گنجانده است.(۹۰ از ۱۰۰)

مایکل فیلیپس(شیکاگو تریبیون):بیشتر فیلم‌های جنایی حتی مستقل‌ها کار را برای مخاطب آسان می‌کنند تا جانب شخصیت اصلی را بگیرد و به آنها علاقمند بشود. «وقت خوش»بهتر از این است: همواره هضم ماجرا راحت نیست اما نمی‌توان از فیلم رو برگرداند.(۸۸ از ۱۰۰)

پیتر تراروس(رولینگ استون):«وقت خوش» به کارگردانی برادران سافدی ،جاش و نیک مانند شخصیت انیمیشنی ویلی کایوت که دمش آتش گرفته ۱۰۰ دقیقه با سرعت حرکت می‌کند. این هیجان آور است.(۸۸ از ۱۰۰)

آنتونی لین(نیویورکر): نه تنها رابرت پتینسن یاد می‌گیرد قلب ما را به طپش نیاندازد بلکه چنگالش را در اعصاب ما فرو می‌کند، حتی ما را به تهوع می‌اندازد. تمامی این کارها را بی آنکه دندانش را در گردن ما فرو کند انجام می‌دهد. خون آشام دارد استراحت می‌کند.(کنایه به نقش‌آفرینی رابرت پتینسن در فیلمهای دنباله دار گرگ و میش)(۸۰ از ۱۰۰)

دیوید کالهون(تایم اوت): رابرت پتینسن عالی است. بهترین نقش‌آفرینی او تا به امروز پس از گرگ ومیش است.(۸۰ از۱۰۰)

جیمز براردینلی(ریل‌ویوز): کانی(رابرت پتینسن)یکی از آن شخصیت‌هاست که همواره در آستانه انفجار رفتار خشونت‌آمیز قرار دارد و همین قابلیت تماشای «وقت خوش» را به تجربه‌ایی توان فرسا تبدیل می‌نماید. (۷۵ از ۱۰۰)

پیتر بردشاو(گاردین):این فیلم انرژی ، جنون و فردیت خاص خودش را دارد و رابرت پتینسون نقش‌آفرینی قوی و کاریزماتیکی را از خود به نمایش می‌گذارد.(۶۰ از ۱۰۰)

ای.ا.اسکات(نیویورک تایمز):«وقت خوش» گاهی از اوقات کلیشه‌ای می‌شود و در باقی لحظات سکانس‌ها را با بافت بصری خشن و حرکات پرتکان دوربین همراه می‌کند. بنابراین حس می شود این تجربه‌ی ژانریِ سست یک تجربه  بدیع وجسارت آمیز است.اما اینطور نیست. «وقت خوش»  کهنه،توخالی و  سرد است.(۴۰ از ۱۰۰)

title"نقد فیلم «وقت خوش» GOOD TIME ساخته برادران سافدی" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

ترجمه:ارغوان اشتری

عکس: Imdb

منابع: دراما نقد– روزنامه ابتکار

لینک کوتاه: https://goo.gl/QfnXZj

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *