۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

نقد فیلم کوتاه وقت نهار LUNCH TIME از علیرضا قاسمی

title:"نقد فیلم کوتاه وقت نهار LUNCH time از علیرضا قاسمی"- http://anamnews.com" alt:"پوستر فیلم"
منبع: imdb

نقد فیلم کوتاه وقت نهار LUNCH TIME از علیرضا قاسمی

 

آنامعلیرضا قاسمی در سال ۱۳۹۶ با فیلم کوتاه «وقت نهار» نامزد نخل طلای بهترین فیلم کوتاه هفتادمین دورهٔ جشنواره فیلم کن شد.

دختری برای تشخیص هویت مادرش به بیمارستان می رود اما مسئولین بیمارستان به دلیل سن کم وی مانع ورود او به سردخانه می شوند..

ایده ی ناب و دردناک وقت نهار بیش از آنکه وامدار فیلمهای بلند پایین شهری تکراری این روزهای سینمای ایران باشد، نشات گرفته از ذهن ایده پرداز و خلاق جوانی است که عمق درد و اندوه را در فضایی رئال به نمایش گذاشته و با فیلمی ۱۵ دقیقه ای تلاشی بنیادین برای آگاه سازی خطری دهشناک که گریبان گیر نسل زخم خورده و آسیب پذیر این جامعه است را به سرانجام رسانیده است. در ساختار، وقت نهار از تکنیک مک گافینی در قالب تشخیص هویت استفاده کرده و شیوه ی معماگونه خود را به گونه ای پیش برده که تشخیص ادامه ی داستان فیلم را برای بیننده غیرممکن کرده و تاثیر شوک رویارویی با واقعیت تلخ پیش آمده را در ذهن و روان بیننده باقی گذاشته است. در این فیلم با بهره گیری از نماهای بلند و پلان های نفس گیر و با کمک حذف نماهای بصری نه چندان پراهمیت و با کمک بازی درخشان خورشید چراغی پور، فرم، اهمیت ساختاری خودش در اجرا را از دست میدهد و دکوپاژهای دقیق علیرضا قاسمی هرچه از فیلم میگذرد، به عنوان شخص سومی ناظر، بیشتر ما را به دنیای دختر بخت برگشته ی مستاصل نزدیک تر میکند. کارگردان به دور از تکلف و پیچیدگی، از شیوه ای کلاسیک در پیش برد داستان فیلم بهره می­گیرد و تا واپسین دقایق نفس گیر سکانس سردخانه و به یکباره، تفکری جدید را از زندگی و شرایط دختر به مخاطب می فهماند و او را برای رویارویی وی با مردی که بیرون از بیمارستان انتظارش را می کشد آماده میکند.

داستان تیره و تراژدی غم بار وقت نهار، باردیگر تاییدی بر واقعیت اهمیت فیلمنامه به عنوان هسته ی مرکزی فیلمهای کوتاه است و برای چندمین بار بر این نکته که حضور بازیگران معروف و تجهیزات سینمایی پیشرفته نمیتواند دلیلی برای موفقیت فیلم در عرصه های جهانی باشد صحه گذاشته است.

 

: علیرضا قاسمی
: خورشید چراغی پور، سیاوش چراغی پور، رویا، بختیار، پیمان نعیمی، افسانه حیدری
: علیرضا قاسمی و حلقه ی فیلمسازان بی کلام گلوب
: آرش قاسمی
: مهدی یگانه
: محمد حدادی
: بهرام عمرانی

منابع: روزنامه آفتاب- ویکی پدیا

لینک کوتاه: https://goo.gl/npVuFJ

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *