۱۳۹۷/۰۸/۲۵

آخرین اخبار

بحثی میان نوید کرمانی و فیلسوفان و سیاستمداران درباره آینده جهان

title:"بحثی میان نوید کرمانی و فیلسوفان و سیاستمداران درباره آینده جهان- http://anamnews.com" alt:"نوید کرمانی"

بحثی میان نوید کرمانی و فیلسوفان و سیاستمداران درباره آینده جهان

آنام : نوید کرمانی نویسنده ایرانی‌‌تبار آلمانی در سفری به گِرد آلمان، با فیلسوفان و سیاستمداران درباره آینده جهان پس از ویرانی حلب، قدرت‌گیری ترامپ و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرده است. پرسش محوری: “چه باید کرد؟”

یکی از فرازهای گفت‌وگوی نوید کرمانی با چهره‌های آلمانی، بحث با یوشکا فیشر وزیر خارجه پیشین آلمان درباره آینده دموکراسی است که روز ۱۳ فوریه ۲۰۱۷ در تالار بزرگ تئاتر شهر کلن انجام گرفت.

یوشکا فیشر هم‌رای با نوید کرمانی ، همه مردم را مسئول حفظ و نجات دموکراسی دانست و در آغاز گفت: «عنوان جهان شیرازه‌گسیخته به نظرم کاملا درست می‌آید. ما امروز گواهان زنده این زمانه هستیم و هر روز در خبرها می‌خوانیم و می‌بینیم و می‌شنویم که کدام بخش و چگونه شیرازه اجتماعی گسیخته می‌شود و کدام نظم اساسی به هم می‌‌خورد یا تغییر می‌کند. از قرار دیگر نمی‌توانیم مطمئن باشیم که آمریکا یار و پشتیبان ما باشد و از سوی دیگر پوپولیست‌های راستگرا در اروپا به سوی قدرت پیش می‌روند. انتخابات فرانسه در ماه مه نشان خواهد داد که آیا اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند یا یا با قدرت‌گیری راستگرایان درهم خواهد شکست.»

title:"بحثی میان نوید کرمانی و فیلسوفان و سیاستمداران درباره آینده جهان- http://anamnews.com" alt:"یوشکا فیشر"
یوشکا فیشر، وزیر خارجه پیشین آلمان

 

یوشکا فیشر از ارزش‌های اساسی اروپایی و بشری گفت که به دید او با این دگرگونی‌ها به چالشی جدی کشیده شده‌اند. او در ادامه گفت که پدر و مادر خودش هم از آوارگان و پناهجویان بوده‌اند و اکنون می‌بیند که آوارگان و آوارگی چگونه مانند سال‌های پس از جنگ دوم جهانی مسأله اجتماعی شده است: «آیا ما به دنبال ارزش‌های انسانی هستیم که کشور ما را پس از جنگ تا کنون موفق و پرتوان نگاه داشته یا جهان هنجار زده‌ای را می‌خواهیم که در آن انسان‌ها را باز از روی رنگ پوست، کیش یا تبارشان مشخص و متمایز کنند؟ من چنین جهانی را نمی‌خواهم.»

نوید کرمانی در سخنان خود تأکید کرد که یکایک افراد مسؤول حفظ ارزش‌های اساسی اروپایی‌ و دفاع از آنها هستند. او گفت: «درونمایه این اصل که همه انسان‌ها برابرند چیست؟ تأکید این اصل و اصولا تأکید اروپا بیش از آنکه بر صلح باشد، بر اصل جهانی آزادی انسان‌هاست. انقلاب فکری که با آیین‌های تک‌خدایی به اروپا آمد، بر امر برابری انسان‌ها تأکید داشت. این‌جهانی شدن چنین امری و آزادی انسان‌ها اساسی‌ترین اصل اروپایی است و آزادی انسان‌ها به مرزهای اروپا محدود نمی‌شود.»

هرچه نوید کرمانی و یوشکا فیشر در بررسی‌های خود از وضعیت کنونی هم‌نظر بودند، در ارائه پیشنهادهای مشخص برای برون‌رفت از مشکلات کنونی کم‌نظر جلوه کردند.

هنگامی که در بخش پرسش و پاسخ، نوید کرمانی تأکید کرد که باید با مردمی که به راستگرایان رأی می‌دهند وارد بحث و گفتگو شد، یوشکا فیشر گفت که به جای این کار که کمتر نتیجه خواهد داد، باید به مردم بی‌طرف رو کرد و امتیازات اصل‌های اساسی اروپا را به یاد آنها آورد.

یوشکا فیشر در پاسخ پرسش یکی از حاضران که آیا ترامپ به ایران حمله خواهد کرد گفت: «خوشبختانه ترامپ تنها تصمیم‌گیرنده نیست که بخواهد چنین فاجعه‌ای را بیافریند که زیان آن چندین برابر حمله به لیبی و عراق است. اما با این تغییرات روز به روز هیچ سیاستمدار تیزبینی نمی‌تواند فردای جهان را صد در صد پیش‌بینی کند به ویژه که ما تنها ترامپ را نداریم بلکه آدم‌هایی مثل سردار قاسم سلیمانی هم هستند که در این رابطه بی‌نقش و بی‌‌زیان نیستند.»

نوید کرمانی در پاسخ یکی از حاضران که پیشنهاد کرد  خودش را برای نمایندگی در پارلمان اروپا نامزد کند گفت: «مشکل این است که من خودم هم به نوید کرمانی رای نمی‌دهم چون کار من نوشتن است و با سیاست دیگر وقتی برایم نمی‌ماند که بنویسم.»

اینجا یوشکا فیشر سخن نوید کرمانی را قطع کرد و گفت: «پارلمان اروپا به شخصیت‌هایی مانند شما نیاز دارد. در ضمن وقت برای نوشتن در شب‌های درازی که تنها در بروکسل در اتاق خود یا هتل هستید، حتما پیدا می‌شود.»

بیشتر بدانید:جایزه “صلح و تفاهم جهانی” به نوید کرمانی اعطا شد

منبع

لینک کوتاه:https://goo.gl/yKLcVu

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *