۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

رمان «نگران نباش» مهسا محب علی

title"رمان «نگران نباش» مهسا محب علی" http://anamnews.com/" alt:نمایی از جلد کتاب"

رمان «نگران نباش» مهسا محب علی

آنام: رمان «نگران نباش» نوشته مهسا محب‌علی(متولد ۲۱ مرداد ۱۳۵۱ ) را می‌توان اثری مدرن دانست که با دیگر رمان‌های موجود در بازار متفاوت است. این کتاب که برای اولین بار در زمستان سال ۸۷ توسط نشر چشمه منتشر شد توانست، جایزه بهترین رمان سال در دو جایزه ادبی منتقدان و نویسندگان مطبوعات و بنیاد گلشیری را تصاحب کند.

ماجرای رمان «نگران نباش» در کمتر از بیست و چهار ساعت درتهران می گذرد. شهری که زمین لرزه ای بزرگ را پشت سرگذاشته است ولی تکانه ها و پس لرزه هایش همچنان ادامه دارد. می توان گفت که زلزله و هرج ومرج قهرمانان پنهان داستانند. فضای داستان درمرز میان واقعیت و فرا واقعیت ساخته شده است. مردم سراسیمه در خیابان ها درحال فرارند. همه چیز زیر و زبر شده است. تنها دیوار ها وسقف ها نیستند که فرو ریخته اند انگار روح شورشی خفته در حال بیدار شدن است.

شخصیت اول داستان شادی، دختر جوان معتادی است که شادی نام دارد. اوازهمراهی با خانواده اش که برای در امان ماندن از پیامدهای زلزله عازم شمال هستند، سر باز می زند. او می خواهد در شهر بماند. شهری که می رود به دست حاشیه نشینان، معتادان، دیوانگان و سرخوردگان سیاسی بیفتد. شادی در طول داستان دراین شهر می گردد. او دنبال “مواد” می گردد و در این گردش سری به یک خانۀ تیمی معتادان میزند که همه به نوعی دوست و یاخویشاوند او هستند.

مهسا محب علی در رمان «نگران نباش» رفتارها و روحیات جوانانی را تصویر می کند که اعتیاد قاعدۀ زندگیشان است. آن ها به زبانی صحبت می کنند که سخت کد گذاری شده است و انسان های میانه سال عادی نیمی از آن را نمی فهمند. این جوان ها بر خلاف پدران و مادرانشان که زمانی آرمان گرا بوده اند به ارزش های حاکم در جامعه پشت کرده اند. نویسنده تنهایی شخصیت های داستانش را به خوبی نشان میدهد. آن ها نمی توانند مثل دیگران دوست بدارند و یا نفرت بورزند. کمتر چیزی آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد. عنوان «نگران نباش» نیزحکایت از بی خیالی دارد.

مهسا محب علی می گوید فضای داستان «نگران نباش» را از وضعیت تهران در زمان مسابقۀ فوتبال ایران و آمریکا و پیروزی تیم ایران الهام گرفته است. و زبان داستان نیز شکل ملایم شدۀ زبانیست که جوانان اختراع کرده اند تا در حفاظ آن بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. خواننده نمی تواند طنزی را که در عنوان کتاب نهفته است نادیده بگیرد و از خواندن آن به مثابۀ یک رمان واقع گرا نگران نشود. این موفقیت نویسنده را در ساختن فضا ونمایش زندگی شخصیت های داستان را نشان می دهد.

ازمهسا محب علی پیش از این دو مجموعه داستانِ “صدا” و “عاشقیت در پاورقی” و نیز رمانی به نام”نفرین خاکستری” منتشر شده است. وی همچنین جایزۀ گلشیری را برای بهترین مجموعه داستان برده است.

رمان «نگران نباش» توسط رباب محب به سوئدی ترجمه شده و نشر ادیلبریس آن را چاپ کرده است. هم‌چنین در سال ۱۳۹۴ ترجمه ایتالیایی رمان نگران نباش به ترجمه ی جاکومو لنگی، توسط نشر «پونته ۳۳» در ایتالیا منتشر شد.

 

title"رمان «نگران نباش» مهسا محب علی" http://anamnews.com/" alt:نمایی از جلد کتاب"
منبع: amazon

 

منابع: mahsamohebali- ویکی پدیا

لینک کوتاه: https://goo.gl/PMZ8US

 

 

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *