۱۳۹۷/۰۸/۲۶

آخرین اخبار

کتاب «نیمه تاریک وجود» دبی فورد در باب توان خلاقیت، استعداد و رویاها

title" کتاب «نیمه تاریک وجود» دبی فورد در باب توان خلاقیت، استعداد و رویاها." http://anamnews.com/" alt:"دبی فورد"
دبی فورد (۲۰۱۳-۱۹۵۵)    عکس: The ford institute

کتاب «نیمه تاریک وجود» دبی فورد در باب توان خلاقیت، استعداد و رویاها

آنام: نیمه تاریک وجود آن بخشی از شخصیّت ماست که روابط ما را به بن بست میکشاند ومانع از تحقق رؤیاهایمان میشود ، این بخش را کارل یونگ سایه می نامد .و آن شامل همه آن ویژگی های شخصیّتی ماست که سعی می کنیم پنهان و یا نفی کنیم.

بدبینی و خوش بینی ، اهلی و اهریمنی بودن ، بی باکی و ترس ، همگی ویژگی های خفته در درون ما هستند . بسیاری از ما از هر دو بخش تاریک و روشن وجودمان هراس داریم . بسیاری از ما می ترسیم به درون خود بنگریم و این ترس ، ما را وادار کرده است چنان دیوارهای قطوری بنا کنیم که دیگر به یاد نمی آوریم ، در اصل چه کسی هستیم .

برای بیرون آوردن روشنایی باید به درون تاریکی رفت . هر گاه احساس یا میلی را سرکوب می کنیم ، قطب مخالف آن را نیز سرکوب می نماییم . با نفی زشتی های خود ، از زیبایی هایمان می کاهیم ، با نفی ترس خود ، از شجاعتمان کم می کنیم و با نفی حرص و آز خود ، بخشندگی مان را کاهش می دهیم .

هر آنچه که نمی توانید باشید ، مانع از بودن شما می شود . برای آزاد و مستقل بودن باید بتوانید (( باشید )) و دستیابی به این مهم مستلزم آن است که از داوری خود دست بکشید . ما هنگامی که خود را مورد قضاوت قرار میدهیم ، خود به خود نسبت به دیگران نیز پیش داوری روا می داریم و آنچه به دیگران می کنیم ، به خود نیز می کنیم . جهان ، آینه ای برای بازتاب درون ماست . هنگامی که بتوانیم خود را بپذیریم و ببخشیم ، خود به خود می توانیم دیگران را نیز بپذیریم و ببخشیم .
سایه ، چهره های گوناگونی دارد : ترسو ، زیاده خواه ، خشمگین ، کینه توز ، پلید ، خودخواه ، فریبکار ، تنبل ، سلطه جو ، متخاصم ، زشت ، نالایق ، بی ارزش ، ناتوان ، عیبجو ، موشکاف …. .
این فهرست را پایانی نیست ، نیمه تاریک وجود ما مخزنی برای همه جنبه های ناپذیرفتنی مان است ؛ همه آنچه که موجب شرمندگی ماست و وانمود می کنیم نیستیم ؛ چهره هایی که نمی خواهیم به دیگران نشان دهیم . ما برای خود نقاب های گوناگونی میسازیم ، ما گمان میکنیم که نقابهایمان ، شخصیت درونی مان را پنهان می دارد ، اما آنچه که در وجود خود نمی پذیریم ، در غیره منتظره ترین لحظات سر بر می آورد و خود را نشان می دهد.

 

title" کتاب «نیمه تاریک وجود» دبی فورد در باب توان خلاقیت، استعداد و رویاها." http://anamnews.com/" alt:"دبی فورد"
عکس: store.debbieford

 

کتاب «نیمه تاریک وجود» 

در این کتاب بی نظیر، دبی فورد (۲۰۱۳-۱۹۵۵) به شیوه ای منظم، گام های رسیدن به یکپارچگی و دگرگونی را مشخص می کند. اگر می خواهید زندگی تان دگرگون شود، این کتاب را بخوانید و تمرین های آن را انجام دهید و بدانید غیر ممکن است که این کتاب را درک کنید و دگرگونی ژرفی در زندگی احساس ننمایید! دبی فورد شما را از الگوهای تنبیه خود که اغلب اسیرمان کرده اند، عبور می دهد. نظرات او به گونه ای خارق العاده، جذاب و قانع کننده هستند.
دبی فورد در «نیمه تاریک وجود» منحصر به فرد به شما می آموزد که تمامی جنبه های خود را بشناسید، بپذیرید و سرانجام دوست بدارید .این همه بیگانگی با خود از چه روست؟ دیر آشنایی کافی ست! اگر خواهان یکپارچگی وجود خود هستید، اگر از قطعه، قطعه و پاره پاره بودن جانتان رنج می برید، از تاریکی های درون پروا مکنید! تاریکی همیشه جایگاه پلیدی ها و زشتی ها نیست. ای بسا موهبت های نیک و زیبا که در سایه نادیده انگاری های ما در نیمه تاریک وجودمان خفته اند.
در این کتاب نویسنده راوی خوش سخن تجارب خود و دیگران در مورد پذیرش همه ویژگی های انسانی می باشد. نویسنده با تشریح فراز و نشیب مسیر زندگی خود و ماجرای کسانی که با شرکت در دوره های آموزشی او توانسته اند اتاق های بسته روح دردمند خود را بازگشایی کنند و بدون هراس چشم در چشم ویژگی های مطرود وجودشان دوخته و آنها را در آغوش بگیرند، تمرین یگانه شدن با خویشتن را نکته به نکته و مو به مو آموزش داده است.

کتاب «نیمه تاریک وجود» با ترجمه فرناز فرود از نشر حمیدا منتشر شده است.

قسمت هایی  از کتاب «نیمه تاریک وجود» :

هنگامی که به برآورده ساختن رویاها و اهداف خود می پردازید،کمتر به آنچه دیگران می کند اهمیت می دهید. هر کدام از ما نیاز داریم که قهرمان خود باشیم. تنها راه آن است که جنبه هایی از خود را که به دیگران نسبت داده ایم_یعنی جنبه های طرد شده مان_ را باز پس گیریم.
*هنگامی که کسی را تحسین می کنیم این فرصت در ما پیش می آید که یکی دیگر از جنبه های مثبت خود را پیدا کنیم.

*اگر عظمت فرد دیگری را تحسین می کنید،آنچه می بینید عظمت خودتان است.
*اگر نفوذ اُپرا وینفری مرا جذب می کند،فقط از آن جهت است که آن اندازه نفوذی را که خود می توانم در زندگی داشته باشم در او می بینم. به افراد مشهور پول می دهیم تا قهرمان ما باشند و رویاهای برآورده نشده ما را تجلی بخشند.
*وظیفه ماست که آنچه را در دیگران الهام بخش خود می بینیم،شناسایی کنیم و آنگاه ویژگیهایی را که از خود دور کرده ایم پس بگیریم.
*درباره نکاتی که در کسی تحسین می کنید،دقیق باشید و انها را در خودتان بیابید.
*اگر آرزو دارید شبیه کسی شوید به این دلیل است که توان آن را دارید که آنچه می بینید را متجلی کنید.
*اگر توان انجام کاری یا داشتن چیزی را نداشته باشیم،آن مورد را حقیقتاً نخواهیم خواست.بخش دشوار عبور از ترسهایمان است که ما را متوقف می کنند و به ما می گویند شایستگی و ارزش لازم را نداریم.
*هیچ کس در زمین، در رسیدن به خواسته هایتان مانند شما نیست.
*ما به هیچ وجه مجبور به باور هر چه دیگران درباره ما فکر می کنند، نیستیم.

 

بیشتر بدانید: 

«جوجه اردک زشت درون» دبی فورد, راه های رو به رو شدن با تاریکی درون

title" کتاب «نیمه تاریک وجود» دبی فورد در باب توان خلاقیت، استعداد و رویاها." http://anamnews.com/" alt:"دبی فورد"

 

منبع: روان پدیا

لینک کوتاه: https://goo.gl/9rw6BE

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *