۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

کتاب«هیجدهم برومر لوئی بناپارت» از کارل مارکس

"title" کتاب«هیجدهم برومر لوئی بناپارت» از کارل مارکس" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

کتاب«هیجدهم برومر لوئی بناپارت» از کارل مارکس

آنام: «هیجدهم برومر لوئی بناپارت»  (به انگلیسی: The Eighteenth Brumaire of Louis Napoleon) کتابی نوشته کارل مارکس نویسنده و متفکر بزرگ قرن نوزدهم آلمان و یکی از بزرگترین آثار او است که برای نخستین بار در سال ۱۸۵۸ میلادی به چاپ رسیده است و تاکنون به ده‌ها زبان زنده دنیا ترجمه شده است. موضوع کتاب کودتای۲ دسامبر ۱۸۵۱ لوئی بناپارت درفرانسه است. این کودتا به حیات جمهوری دوم فرانسه پایان بخشید. لوئی بناپارت در دوم دسامبر ۱۸۵۱ مجلس مقننه و شورای دولتی را با کودتا منحل کرد. از آنجایی که ناپلئون اولدر روز هجدهم برومر (۹ نوامبر ۱۷۹۹) از ماه‌های نامگذاری شده پس از انقلاب کبیر فرانسه علیه انقلاب بورژوازی کودتا کرد و برادرزاده وی نیز در ایامی نزدیک به سالروز آن دست به کودتا زد، مارکس واژه هجدهم برومر را به جای کلمه کودتا به کار برده است.

مارکس در این اثر خود تحلیلی خواندنی از وقایع منتهی به کودتای سال ۱۸۵۱ و شکست انقلاب ۱۸۴۸ ارائه داده است. وی برای توصیف رژیم لویی بناپارت از اصطلاح بناپارتیسم استفاده می‌کند. لویی بناپارت در زمینه‌ای امکان رشد و قدرت‌یابی یافت که صورتبندی سیاسی و اجتماعی در فرانسه خصلتی معلق‌گونه داشت زیرا که هیچ طبقه اجتماعی مسلطی در جامعه وجود نداشت و کشمکش طبقاتی به دلیل توازن نیروها نمی‌توانست به نفع یک طبقه خاتمه یابد. بر این اساس مارکس حکومت لویی بناپارت را به عنوان یک دولت استثناییکه در ورای طبقات اجتماعی قرار دارد و خود به مبارزات طبقاتی جهت می‌دهد مورد مطالعه قرار داد و برای توصیف این نوع رژیم از واژه بناپارتیسم استفاده کرد. این رژیم که پایگاه اجتماعی خاصی نداشت صرفاً با تکیه بر عنصر سرکوب و خشونت حکومت می‌کرد با حمله ارتش پروس به فرانسه خاتمه یافت.

 

۱۸برومر روز کودتای ناپلئون سوم است . بعد از انقلاب فرانسه، ناپلئون سوم( برادرزاده ناپلئون)از فرصت مناسب استفاده کرده و با استفاده ازافزایش اعتراض و نارضایتی ها، جمعیت عموما تهیدست و بیکار، سمت و سو را به گونه ای سامان داد که درنهایت جمهوریت را تعطیل و تاج‌گذاری کرد او ۱۹ سال امپراتور بود. مارکس در کتاب خواندنی هیجدهم برومر لوئی بناپارت (به انگلیسی: The Eighteenth Brumaire of Louis Napoleon) تحلیل خود از از وقایع منتهی به کودتای سال ۱۸۵۱ و شکست انقلاب ۱۸۴۸ ارائه داده است.

از جمله مشهور ترین بخش های کتاب «هیجدهم برومر لوئی بناپارت» این جمله مارکس است:

«هگل در جایی اظهار می کند که تمام وقایع بزرگ و شخصیت های جهان تاریخی دوبار ظاهر می شوند. او فراموش می کند اضافه کند که: بار اول بصورت تراژدی، بار دوم بصورت نمایش کمدی. کاسیدیر در مقابل دانتون، لوئی بلانک در برابر روبسپیر … برادرزاده در برابر عمو. همان کاریکاتور در موقعیت نسخه دوم هیجدهم برومر نیز رخ می دهد».

 

"title" کتاب«هیجدهم برومر لوئی بناپارت» از کارل مارکس" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"
منبع: amazon

 

منابع: ویکی پدیاGood reeds

لینک کوتاه: https://goo.gl/c4yCDA

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *