۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

واژه‌ی رسمی «شیپل» (Sheeple) برای انسانِ گوسفند نما!

title"واژه‌ی رسمی «شیپل» (Sheeple) برای انسانِ گوسفند!" http://anamnews.com/" alt:"شیپل"
عکس: Engadget

واژه‌ی رسمی «شیپل» (Sheeple) برای انسانِ گوسفند نما!

 

آنام: درست زمانی که طرفداران متعصب برندهای مختلف دنیای تکنولوژی به صلح موقت روی می آورند، آتش بیار دیگری برای این معرکه پیدا می شود. کمپانی آمریکایی «مریام-وبستر» (Merriam-Webster) ناشر معتبر و مطرح کتب مرجع و دیکشنری، با خوشحالی از اضافه شدن لغت «شیپل» (Sheeple) به فهرست واژه نامه آنلاینش خبر داد.

در توضیح این واژه که از ادغام دو کلمه انگلیسی Sheep (گوسفند) و People (مردم) ساخته شده، آمده است: «افرادی مطیع، آرام و به شدت تأثیر پذیر؛ افرادی مثل گوسفند.» تا اینجای کار همه چیز عادی به نظر می رسد، اما زمانی که مثال توضیحی این لغت را در ذیل آن می خوانید، اوضاع کمی متلاطم می شود. مریام-وبستر به عنوان نمونه، نقل قولی از «داگ کریس» نویسنده بخش تکنولوژی CNN را آورده:

 

اپل یک قاب مخصوص برای افزایش ظرفیت باتری آیفون معرفی کرده، یک محصول بی فایده و مسخره برای شیپل ها که با خوشحالی ۹۹ دلار برایش می پردازند.

 

title"واژه‌ی رسمی «شیپل» (Sheeple) برای انسانِ گوسفند!" http://anamnews.com/" alt:"شیپل"
عکس: Engadget

به عقیده مریام-وبستر، نقل قول سال ۲۰۱۵ کریس بهترین گزینه برای کاربرد واژه «شیپل» در عصر حاضر به شمار می رود. البته طبق اطلاعات موجود، ریشه این کلمه به سال ۱۹۴۵ بر می گردد. ظاهراً در آن زمان از این اصطلاح توهین آمیز برای خطاب قرار دادن پیروان بی مغز فرهنگ مصرف گرایی استفاده می شد، و امروز نیز می توان از آن برای استهزاء طرفداران متعصب یک شرکت یا برند خاص (مثلاً اپل) استفاده کرد.

البته اهالی کوپرتینو نمی توانند به خاطر اضافه شدن این مدخل در واژه نامه آنلاین مورد بحث و مثال آشکار آن شکایت کنند. ضعف ها و اشتباهات عجیب و غریب طراحی این کمپانی طی سال های اخیر و قیمت نامعقول برخی از لوازم جانبی آنها، در کنار طرفدارانی که با چشم بسته این محصولات را خریداری می کنند، به خوبی می تواند اقدام مریام-وبستر را توجیه کند.

 

منبع: دیجیاتو

لینک کوتاه: https://goo.gl/UclWw5

نوشته‌های مرتبط

2 نظر

 1. وحید

  سلام
  وقت بخیر
  ببخشید
  این مثالی رو که وبستر زده فک کنم به نوعی اشتباهه .
  مثلا من که اطلاعی از گوشی و تجهیزات دیگه اش ندهرم و به شرکت اطمینان میکنم و یا سعی میکنم محصول برند رو با گیفیت بالا میخرم که هزینه بیشتری پرداخت میشه ؛ عملا گوسفند حساب میشم ؟
  فک نگنوووم

  پاسخ
  1. معین

   قطعاً اون شخص قصد تخریب یک برند رو داشته و به قول ما ادعاش میشده! فک کرده هرچیزی‌رو به هرکسی میشه نسبت داد.
   پس نتیجه می‌گیریم؛ این یک مثال اشتباه کاملاً غلط هست.

   پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *