۱۳۹۶/۱۲/۰۳

آخرین اخبار

پدیده «پرخاشگری روزمره» چیست؟

title" پدیده «پرخاشگری روزمره» چیست؟ " http://anamnews.com/" alt:"زوجی در کنار هم "
منبع: crosswalk

 پدیده «پرخاشگری روزمره» چیست؟

آنام: به گفته دبورا ریچاردسون، استاد روانشناسی در دانشگاه جورجیا امریکا، «آن کسانی که باید از آنها بترسیم غریبه ها نیستند بلکه نزدیکترین و عزیزترین کسان ما هستند!»

وی پس از تحقیق و مشاهده دقیق، در نهایت ثابت کرد که ضرب المثل قدیمی« همیشه به کسی که عاشقشی صدمه می زنی» نه فقط از نظر احساسی بلکه از نظر علمی هم درست است. با این حال، هنوز رمز و راز و علت این مساله به درستی روشن نیست.

او اسم این پدیده را «پرخاشگری روزمره» گذاشته و می گوید در واقع کسانی که نزدیکتر به قلب ما هستند قادر به وارد کردن آسیب بیشتر از طریق کلمات و اعمال نیز هستند. مطالعه ریچاردسون تنها قادر به سنجش پرخاشگری‌های آگاهانه بوده است. او ولی نیازی به اطلاعات زیاد نداشت تا به این نتیجه ای برسد که :«ما نسبت به کسانی که عشق می ورزیم بدجور بی رحم هستیم!»

چرا نسبت به عزیزمان بدجنسی می کنیم؟

ریچاردسون تقریبا در مورد تمایل ما به صدمه زدن به عزیزانمان مطمئن است اما او هنوز در مورد علت این مساله مطمئن نیست. او دو تئوری را مطرح می کند اول اینکه بیشتر وقت ما با عزیزانمان صرف می شود و دوم اینکه روابط با آنها مهم تر هستند. او پرخاشگری روزمره را به سه دسته مجزای مستقیم، غیر مستقیم، و منفعلانه تقسیم کرده است:

پرخاشگری مستقیم

این شکل از پرخاشگری شامل فریاد زدن، ضربه فیزیکی، رویارویی و آزار کلامی و عملی است. این شکل در مردان شایعتر از زنان است، اما در هر دو جنس می تواند این نوع از آزار دیده شود. پرخاشگری مستقیم معمولا در مورد خواهر و برادر و دیگر افراد خیلی نزدیک استفاده می شود و کمتر احتمال دارد در مورد دوستان مورد استفاده قرار گیرد. ریچاردسون حدس میزند ممکن است به این دلیل باشد که این روابط قویتر هستند و در نتیجه افراد در طول رویارویی احساس امنیت بیشتری می کنند: «من می توانم با خواهر و برادرم مقابله کنم، و من در امنیت کامل هستم وقتی که این کار رو می کنم، لازم نیست غیر مستقیم یا منفعلانه اعتراض کنم، خواهر و برادر من همیشه خواهر و برادر من خواهند بود!»

پرخاشگری غیر مستقیم

پرخاشگری غیر مستقیم با صدمه زدن به کسی بدون رویارویی رخ می دهد. این شکل شامل تهمت زدن، شایعه پراکنی، و یا از بین بردن اموال کسی است. این مساله بیشتر از پرخاشگری مستقیم اتفاق می افتد و به طور مساوی توسط هر دو جنس انجام می شود. هنگامی که نوبت به دوستان می رسد، پرخاشگری غیر مستقیم ارجح ترین سلاحی است که انتخاب می شود. ریچاردسون معتقد است که ممکن است به این خاطر باشد که این شکل از پرخاشگری قابل انکار است و به راحتی می توان آنرا غیر عمدی جلوه داد و مثلا گفت:«اوه، من نمی خواستم به شما صدمه بزنم!»

پرخاشگری منفعلانه

این شکل از پرخاشگری شامل لجبازی، مانند نادیده گرفتن تماس های تلفنی، «سکوت درمانی!» و یا تاخیر عمدی برای یک جلسه می تواند باشد. این شکل از پرخاشگری تمایل به خسته کردن هدف خود دارد به خاطر اینکه به راحتی به عنوان تظاهری از خشم قابل شناسایی نیست. این مساله اغلب در شبکه های دوستی متراکم، مانند دانش آموزان دبیرستانی اتفاق می افتد. این مهم است که پرخاشگری نباید با «ابراز وجود» اشتباه گرفته شود. ابراز وجود برای بیان نیازها یا نگرانیهای خود لازم است. روانشناسان افراد را به مقابله و برخورد موثر با مسائل تشویق می کنند، اما نه به شکل پرخاشگرانه.

کسی را که بیشتر دوستش داریم، بیشتر می آزاریم! اما کسی نمی داند چرا!

دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

منبع: sagepub

لینک کوتاه: https://goo.gl/mzifAc

 

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *