۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

تفاوت‌ها و شباهت‌های پرداخت انعام در کشورهای مختلف

 

title"تفاوت‌ها و شباهت‌های پرداخت انعام در کشورهای مختلف" http://anamnews.com/" alt:"صورت حساب پرداخت"
منبع: independent

 

تفاوت‌ها و شباهت‌های پرداخت انعام در کشورهای مختلف

آنام: رفتارشناسی اجتماعی از توضیح پدیده “انعام” عاجز است. همان افرادی که در فروشگاه‌ها به دنبال اجناس ارزان قیمت و صرفه‌جویی هستند در رستوران و آرایشگاه انعام می‌دهند آن هم برای کالا و خدماتی که قیمت‌اش مشخص است و چون در آخرسر پرداخت می‌شود هیچ تغییری هم در رابطه مصرف کننده با فروشنده ایجاد نمی‌کند.

پرداخت انعام، تفاوت اساسی با پرداخت رشوه دارد. انجام یک کار یا یک خواسته در گرو پرداخت رشوه است در حالی که پرداخت انعام پس از صرف غذا در رستوارن به پیش‌خدمت و یا پس از آرایش مو به آرایشگر و به هنگام تسویه حساب پرداخت می‌شود و هیچ تاثیری هم در کیفیت غذا یا دیگر خدمات ارائه شده ندارد.

آلمان

در آلمان برخلاف برخی دیگر از کشورها برای پرداخت انعام قانونی وجود ندارد، بلکه پرداخت آن در رستوران‌ها یک عرف است.

پرداخت انعام در آلمان می‌تواند مبلغ اندکی باشد. بسیاری پرداخت انعام را با “سرراست کردن” میزان صورت حساب انجام می‌دهند که گاهی می‌تواند حتی “نیم یورو” باشد.

مصر و آفریقای شمالی

در رستوران‌های کشورهای شمال آفریقا، معمولا انعام حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد مبلغ صورت‌حساب است. مسافران تاکسی از گرفتن بقیه‌ی کرایه‌‌ی راه صرفنظر می‌کنند. نظافت‌چی‌ها، باربرها و سایر خدمت‌کاران هتل اگر حدود یک یورو انعام بگیرند، خوشحال می‌شوند.

چین و ژاپن

در حالی‌که پاداش‌‌دادن در هتل‌های بین‌المللی این کشورها، توهین تلقی می‌شود، با این‌حال کارکنان مراکز گردش‌گری چین، اگر ۱۰ درصد مبلغ صورت‌حساب را انعام بگیرند، راضی هستند. به کادر نظافت هتل‌ها نباید کمتر از سه ین پاداش داد. انعام راهنماها معمولا روزی چند دلار است. در ژاپن می‌توان با یک یا دو دلار یا هدیه‌‌ای کوچک رضایت خود را از خدمت کارمندان هتل نشان داد.

فرانسه

پاداش ۱۰ تا ۱۵ در صد در رستوران‌ها و کافه‌های فرانسه معمول است. در هتل که پاداش‌دادن رایج نیست، میزان انعام به سخاوت مسافر بستگی دارد. اصولا بقیه‌ی پول تاکسی، پاداش راننده است.

یونان

در رستوران معمولا ۱۰ درصد مبلغ صورت‌حساب انعام می‌دهند، بقیه‌ی پول تاکسی را می‌بخشند و به نظافت‌گر روز آخر سفر چند یورویی داده می‌شود.

بریتانیا

معمولا ۱۰ درصد مبلغ صورت‌حساب در رستوران‌ها به عنوان پاداش پرداخت می‌شود. در “پاپ‌ها” (مشروب فروشی‌ها) اصولا انعام‌دادن رایج نیست. بقیه‌ی پول تاکسی به راننده پاداش داده می‌شود.

ایتالیا و کرواسی

در رستوران معمولا ۱۰ درصد مبلغ صورت‌حساب، اگر در آن پولی بابت نان و پنیر در نظر گرفته نشده باشد (coperto)، انعام می‌دهند و بقیه‌ی پول تاکسی را می‌بخشند. نظافت‌گر معمولا یک یا دو یورو روزانه انعام می‌گیرد.

اتریش

به کارکنان رستوران و هتل، ۱۰ درصد صورت‌‌حساب، به باربر یک یورو برای هر چمدان و به مسئول نظافت یک یا دو یورو در روز پاداش داده می‌شود.

پرتغال و اسپانیا

پرداخت انعام به میزان ۵ تا ۱۰ درصد در رستوران و کافه و ۱۰ در صد در تاکسی عادی است.

 

کسی که انعام پرداخت می‌کند چه احساسی دارد: تمول؟ تشکر؟ بذل و بخشش؟ انجام وظیفه؟ به هر حال هرچه که هست عمل پرداخت انعام بخشی از “رفتار اجتماعی” است.

 

اسکاندیناوی

در نروژ، دانمارک و فنلاند هزینه‌های خدمات در رستوران‌ها و هتل‌ها معمولا در صورت‌حساب‌ها منظور شده است. با این‌حال می‌توان تا ۵ یا ۱۰ درصد (سوئد) هم به آن اضافه کرد.

تایلند

در رستوران معمولا ۱۵ درصد مبلغ صورت‌حساب انعام داده می‌شود. کمتر از ۱۰ درصد توهین به گارسون است.

ترکیه

در رستوران مشتری‌ها معمولا ۱۰ درصد مبلغ صورت‌حساب را “بخشش” می‌کنند. انعام‌ندادن، بی‌ادبی است. نظافت‌گر و باربر هتل، با یک یورو راضی می‌شوند و می‌توان بقیه‌ی پول تاکسی را به راننده بخشید.

آمریکا و کانادا

از آن‌جا که سطح حقوق کارکنان هتل و رستوران در این کشورها پایین است، باید مبلغی میان ۱۰ تا ۱۵ درصد صورت‌حساب به آنان انعام داد. باربرها برای هر چمدان یک یا دو دلار دریافت می‌کنند و نظافت‌گرها برای هر شب دست‌کم دو دلار. انعام راننده‌ی تاکسی، معمولا ۱۵ درصد کرایه‌ی راه است.

سفر دریایی

شرکت‌های مسافرتی‌در سفر‌های دریایی معمولا به مسافران خود توصیه می‌کنند، بین ۱۰ تا ۱۴ دلار روزانه به کادر خدماتی کشتی انعام بدهند.

منبع

لینک کوتاه: https://goo.gl/9KGwT5

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *