۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

پلاسکو در حریقِ «عدم حاکمیت قانون» خاکستر شد!

title:"پلاسکو در حریق «عدم حاکمیت قانون» خاکستر شد!- http://anamnews.com/" alt:" ساختمان پلاسکو در دو نما"

پلاسکو در حریق «عدم حاکمیت قانون» خاکستر شد!

آنام: در بررسی علل حادثۀ سهمگین ساختمان پلاسکو، در کنار سایر علل یا عوامل و بیش از هر علت یا عامل دیگری، بجاست که به یکی از وظایف قانونی شهرداری که انجام درست و به هنگام و بدون مماشاتِ آن می توانست مانع وقوع حادثه ای در این ابعاد بشود، توجه کنیم.

در این خصوص بند ١۴ ماده ۵۵ قانون شهرداریها در مورد وظایف شهرداری مقرر می دارد:
-اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بنا‌ها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر‌عمومی و کوچه‌ها و اماکن عمومی و دالانهای عمومی و خصوصی و پر کردن و پوشاندن چاه‌ها و چاله‌های واقع در معابر و جلوگیری از گذاشتن هر‌نوع اشیاء در بالکن‌ها و ایوانهای مشرف و مجاور به معابر عمومی که افتادن آن‌ها موجب خطر برای عابرین است و جلوگیری از ناودان‌ها و دودکشهای‌ساختمان‌ها که باعث زحمت و خسارت ساکنین شهر‌ها باشد. (اصلاحی ۱۳۴۵/۱۱/۲۷)

تبصره – در کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بنا‌ها و غیره و رفع مزاحمتهای مندرج در ماده فوق شهرداری پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا‌صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت‌دار متناسبی صادر می‌نماید و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجرا گذاشته نشود، ‌شهرداری راساً با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر یا مزاحمت خواهد نمود و هزینه مصروف را به اضافه صدی پانزده خسارت از طرف دریافت‌خواهد کرد. مقررات فوق شامل کلیه اماکن عمومی مانند سینما‌ها – گرمابه‌ها – مهمانخانه‌ها – دکاکین – قهوه‌خانه‌ها – کافه رستوران‌ها – پاساژ‌ها و امثال‌آنکه محل رفت و آمد مراجعه عمومی است نیز می‌باشد. (اصلاحی ۱۳۴۵/۱۱/۲۷)

در بخش خبری ساعت ۱۴ شبکۀ اول صدا و سیما از قول سخنگوی شهرداری تهران گفته شد که ما حدود سی بار به مالکان متعدد این مجموعۀ تجاری و هیأت مدیرۀ آن «تذکر» داده بودیم، ولی متأسفانه به تذکرات اعتنایی نشد و این حادثه به بار آمد!

پرسش این است که پس از یک یا چند نوبت تذکر قانونی ( البته نه سی بار!) و عدم اجرای دستور شهرداری از سوی مالکین یا صاحبان اماکن، چرا شهرداری «رأساً» به تکلیف قانونی خود برای رفع خطرِ محتمل الوقوع عمل نکرده است؟! برای یافتنِ علل حریق و فروریزی ساختمان پلاسکو و شناسایی مقصران و مسببان آن راهِ دور و پیچیده ای را نباید پیمود، البته اگر ارادۀ واقعی و غیرنمایشی برای برخورد قانونی جدی وجود داشته باشد!

حادثۀ پلاسکو به سادگی و به طور ملموسی، خطرات پُرخسارتِ و جبران ناپذیرِ عدم اجرای قانون یا اجرای سلیقه ای قانون و ضعف نظارت بر مجریان قانون را به نمایش گذاشت. پلاسکو دلالتی روشن بر ضعف حقوق عمومی در ایران است. آیا آن شجاعت و صداقت و جسارت کافی برای پاسخ خواستن از شهردار تهران و همۀ شهرداران سابق تهران و دیگر مقامات و مأمورین ذیربط وجود دارد؟

یا همچون سایر خطاهای رخ داده در حوزۀ مدیریت شهری به سادگی بر آن چشم پوشیده می شود و «قدیمی بودنِ» ساختمان و بی توجهی مالکان به تذکرات قانونی در بوق و کرنا می شود تا مقصران اصلی ماجرا در مظان قضاوت افکار عمومی قرار نگیرند و از پاسخگویی قانونی رهایی یابند؟ پلاسکو را آتش نسوزاند؛ پلاسکو در حریقِ «عدمِ حاکمیت قانون» خاکستر شد!

title:"پلاسکو در حریق «عدم حاکمیت قانون» خاکستر شد! -http://anamnews.com/ " alt:" ساختمان پلاسکو"

محمدرضا عظیمی ؛ وکیل دادگستری و استاد دانشگاه

 

لینک کوتاه: https://goo.gl/P9joPg

 

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *