۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

پژوهشگران میکروسکوپ الکترونی برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷

 

title"پژوهشگران میکروسکوپ الکترونی برنده جایزه نوبل شیمی 2017" http://anamnews.com/" alt:"برندگان نوبل شیمی"
منبع: nobelprize.org

پژوهشگران میکروسکوپ الکترونی برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷

آنام: جایزه نوبل شیمی۲۰۱۷ به طور مشترک به ژاک دوبشه، یواخیم فرانک و ریچارد هندرسون اعطا شد.

این سه دانشمند به دلیل توسعه بخشیدن و ایجاد وضوح بیشتر در میکروسکوپ الکترونی کرایو الکترون برای تعیین ساختار مولکول‌های زیستی در محلول این جایزه را دریافت کردند.

میکروسکوپ کرایو الکترون به دانشمندان کمک می‌کند تا ذرات بسیار کوچک مانند ساختارهای روی سطح ویروس را به تصویر بکشند و فعالیت واکسن‌ها را دریابند.

این نوع میکروسکوپ که در زیست‌شناسی ساختاری بسیار محبوب است در سال‌های اخیر کشف شده اما به دلیل استفاده از پرتو، دانشمندان نتوانسته‌ بودند به طور شفافی ساختارهای درون ویروس را به تصویر بکشند.

ژاک دوبشه بیوفیزیکدان سوئیسی ۷۵ ساله از دانشگاه لوزان، یوآخیم فرانک بیوفیزیکدان آلمانی ۷۷ ساله از دانشگاه کلمبیا در نیویورک و ریچارد هندرسون، زیست‌شناس مولکولی و بیوفیزیکدان اسکاتلندی ۷۲ ساله که بیشتر به طور مستقل فعالیت می‌کند، برندگان نوبل شیمی ۲۰۱۷ هستند.

آکادمی سلطنتی علوم سوئد در بیانیه خود ضمن اعطای جایزه ۱٫۱ میلیون دلاری به این تیم، اعلام کرد که روش آنها بیوشیمی را وارد دوره جدیدی کرده است.

این آکادمی افزود: محققان اکنون با استفاده از این روش می‌توانند بیومولکولها را حین انتقال منجمد کنند و فرایندهایی را که تا پیش از این قابل مشاهده نبودند به صورت تصویری ببینند که این روش می‌تواند برای فهم اصولی شیمی و توسعه داروها تعیین کننده باشد.

منبع: NobelPrize

منیع: ایسنا

لینک کوتاه: https://goo.gl/qKkppp

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *