۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

پیتر دراکر‏ برجسته ‌ترین نظریه‌پردازان مدیریت در جهان

 

title"پیتر دراکر‏ برجسته ‌ترین نظریه‌پردازان مدیریت در جهان" http://anamnews.com/" alt:" پیتر دراکر"
منبع: success

پیتر دراکر‏ برجسته ‌ترین نظریه‌پردازان مدیریت در جهان

پنج پرسش مهمی که شما باید درباره ی سازمان تان به آنها پاسخ دهید

آنام: پیتر دراکر‏‏ (۱۹۰۹۲۰۰۵) از برجسته ‌ترین نظریه‌پردازان مدیریت در جهان است. مهمترین اثر او با عنوان «مدیریت» منتشر شده است و در آن نظریات مهم خود دربارهٔ مدیریت و سازمان را شرح داده است.

پیتر دراکر در سال ۱۹۰۹ در وین، اتریش متولد شد و تحصیلات مقدماتی خود را در آنجا و لندن پایان داد. درجه دکترای خود را در حالی که به عنوان خبرنگار یک روزنامه در فرانکفورت آلمان و سپس به عنوان کارشناس اقتصادی در یک بانک بین‌المللی در لندن کار می‌کرد در رشته حقوق عمومی و بین‌الملل دریافت کرد. در سال ۱۹۳۷ به آمریکا مهاجرت کرد. پیتر دراکر نویسنده، مدرس، و مشاور تخصصی در زمینه استراتژی و سیاست است. او به خیلی از سازمان ‌های بزرگ دنیا و همچنین سازمان ‌های غیرانتفاعی، شرکت ‌های کوچک و کارآفرین و سازمان‌ های دولتی آمریکا مشاوره داده است.

دراکر تدریس خود را به عنوان استاد سیاست و فلسفه در کالج بنینگتون آغاز کرد. او بیش از بیست سال استاد مدیریت در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیویورک بود. پیتر دراکر از سال ۱۹۷۱ استاد علوم اجتماعی در دانشگاه کلرمونت بوده است.

آخرین کتاب پیتر دراکر‏ و همکارانش “پنج پرسش مهمی که شما باید درباره ی سازمان تان به آنها پاسخ دهید” (The Five Most Important Questions
you will ever ask your organization) نام دارد. این کتاب دراکر سه سال پس از درگذشت او منتشر شد، بنابراین می توان این کتاب را محصول چند دهه دانش و تجربه ی او بدانیم.

در این کتاب پیتر دراکر اهمیت “خود ارزیابی” برای سازمان ها را مطرح می کند و با پنج پرسش کلیدی اش به این خود-ارزیابی ساختار می دهد. از نظر دراکر حتی اگر شما یک سازمان غیر انتفاعی مثل یک NGO یا یک سازمان خیریه را پیش می برید لازم است بدانید که مأموریت سازمان شما چیست، مخاطب یا مشتری شما کیست، ارزش های مشتری شما چیستند، محصول و برون ده کار شما قرار است چه باشد و طرح عملیاتی شما برای تولید این محصول و دستیابی به رضایت این مشتری یا مخاطب چیست. از نظر دراکر برای یک سازمان خیلی مهم است که بداند چه کارهایی ماموریت او نیستند، چه کسانی مخاطب او نیستند، و چه اقداماتی با ارزش های سازمان یا ارزش های مشتری ناهماهنگ هستند.

پیتر دراکر‏ می گوید بسیاری از شکست های سازمانی و اتلاف منابع ناشی از این است که یک مدیر یا یک سازمان “خط قرمزهای روشنی” برای خود تعریف نکرده است. دراکر در این کتاب به یک تناقض جالب اشاره می کند: “منعطف ترین سازمان ها، سازمان هایی هستند که روشن ترین خط قرمزها را دارند!”.

گرچه کتاب دراکر برای سازمان ها نوشته شده است ولی هریک از ما که در فضای کسب و کار هستیم یک سازمان محسوب می شویم، شاید یک سازمان با یک کارمند! بنابراین کتاب دراکر یک ساختار خودارزیابی به تک تک ما می دهد.

 

title"پیتر دراکر‏ برجسته ‌ترین نظریه‌پردازان مدیریت در جهان" http://anamnews.com/" alt:" پیتر دراکر"
منبع: amazon

منبع: دکتر سرگلزایی

لینک کوتاه: https://goo.gl/RafJod

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *