۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

ویژگی های کودک خلاق چیست و چگونه خلاقیت کودکان را پرورش دهیم

title:"ویژگی های کودک خلاق چیست و چگونه خلاقیت کودکان را پرورش دهیم-http://anamnews.com/" alt:"کودکان در حال نقاشی"

ویژگی های کودک خلاق چیست و چگونه خلاقیت کودکان را پرورش دهیم

 

آنام: خلاقیت ، شکل کنترل شده یا محدود شده ای از تخیل است.

خلاقیت ها ی افراد نه تنها برای زیبایی ظاهری ، بلکه به خاطر نتایج نهایی که در بر دارد  به کار برده میشود .

این نتیجه نهایی معمولاً شکلی به خود می گیرد که دیگران نیز می توانند آن را ببینند.

خلاقیت ممکن است خلق یک نقاشی ، یک لباس ، یک قطعه کوچک موسیقی یا پختن یک غذای جدید باشد.

به واسطه خلاقیت ، شخص می تواند به پیشرفتهای انسانی خود بیافزاید ، همچنین افرادی که دارای قوه تخیل زیادی هستند نسبت به کسانی که فاقد خلاقیت هستند ، معمولاً به پیشرفتهای بیشتری در زندگی نائل می شوند.

title:"ویژگی های کودک خلاق چیست و چگونه خلاقیت کودکان را پرورش دهیم-http://anamnews.com/" alt:"کودک خلاق"

خلاقیت در سنین کودکی نیز خود را نشان می دهد. ویژگی‌های کودکان خلاق عبارتند از:

۱. کودکان خلاق اغلب با آب و تاب حرف می زنند. ذکر جزییات یک ماجرا و به تفضیل سخن گفتن می تواند نشانه قدرت خیال و تصور زیاد باشد.

۲. دقت و توجه شدید در گوش دادن، مشاهده کردن یا انجام دادن کاری دارند.

۳. شور و نشاط و مشغولیتهای شدید جسمانی دارند.

۴. در صحبتهای خود از قیاس استفاده می کنند.

۵. عادت به وارسی منابع مختلف دارند.

۶. با دقت به اشیا و پیرامون خود می نگرند.

۷. اشتیاق به صحبت کردن درباره کشفیات با دیگران دارند.

۸. توانایی ابداع بازیهای جدید و تغییر در بازیها دارند.

۹. کنجکاوی زیادی برای سردرآوردن از امور دارند.

۱۰. در گفتار خود جسارت زیادی دارند.

۱۱. سئوالات عجیبی طرح می نمایند.

title:"ویژگی های کودک خلاق چیست و چگونه خلاقیت کودکان را پرورش دهیم-http://anamnews.com/" alt:"کودک خلاق"

اغلب خانواده ها شاید با این نوع پدیده ها در رفتار ،کردار و گفتار کودکان خود مواجه شوند . برخی از آنان یا بی توجه هستند و یا کم توجه ؛ با این حال آن دسته از والدین که به کوچکترین رفتارهای کودکان خود توجه دارند ، می توانند با به کارگیری توصیه های ۱۲ گانه پرورش خلاقیت ، کودکان خود را به مرحله خود شکوفایی سوق دهند.

البته به کار گیری این روش آنچنان هم ساده نیست . داشتن صبر و حوصله از یک سو و نکته سنجی دررفتار کودکان می تواند آینده درخشانی را برای کودک شما رقم بزند.

 

شیوه افزایش خلاقیت در کودکان

 

*  برای ایجاد سؤالات تازه در ذهن کودکتان ، او را راهنمایی کنید

. آموزش به کودک باید طوری باشد که او را به طرف پرسشهای تازه هدایت کند . معلم باید هنگام جواب دادن به سؤالات کودک ، او را به سمت مهارتهای جدید سوق دهد و از به کار بردن کلماتی مانند بله،خیر،هرگز و امثال آن دوری کند . این نوع جوابها نمی تواند ارتباط کاملی بین سؤالات کودک و معلومات قبلی او برقرار کند.

 

* حسن کنجکاوی در کودکان را پرورش دهید .

برای این امر، هیچ چیز مثل پاسخهای صحیح و مناسب به پرسشهای او موثر نیست . سؤال ، در واقع انعکاس از ذهن تشنه ای است که می خواهد با دریافت جواب از فردی که بهتر از او می داند خود را سیراب کند ، اگر چه احتیاج ، باید فوراً برآورده شود اما کمی مکث بین سؤال و جواب ، غالباً می تواند افکار و ایده ای مفید جهت مباحثه و گفتگو به بار آورد .

 

*عقاید کودک خود را بپرسید

والدین و مربیان ، نه تنها باید درباره امور مربوط به کودک ، بلکه درباره امور خانه و مدرسه نیز از او نظر خواهی کنند و عقاید او را مانند عقاید بزرگسالان در حضور خود ، به بحث و گفتگو بگذارند .

 

* به عقاید جدید و تازه کودکتان احترام بگذارید .

کودکانی که به نوعی خلاقیت آنها برانگیخته شده ، روابط و مفاهیم را درک می کنند . لذا والدین و مربیان آنها ممکن است به آنها توجه نداشته باشند و حتی گاهی او عقاید خود را چنان مطرح کند که بزرگسالان قادر به ارزشیابی وجایگزینی آنها نباشند ، تشویق کودکان به ابرازعقاید جدید ، می تواند در رشد خلاقیت آنها موثر واقع شود .

title:"ویژگی های کودک خلاق چیست و چگونه خلاقیت کودکان را پرورش دهیم-http://anamnews.com/" alt:"کودکان در حال مطالعه"

* از مراقبتها و دخالتهای بیش از حد در زندگی کودکان اجتناب کنید .

یکی از ویژگیهای انسان خلاق این است که تواناییش را خودش به کارمی اندازد . وظیفه والدین و مربیان این است که این قابلیت را در او زنده نگاه دارند و به کودکان اجازه دهند بعضی اوقات مطابق سلیقه خود اشیاء را کشف کنند . مراقبتها و دخالتهای زیاد از حد بزرگسالان در زندگی و رفتارهای کودکان ، قابلیت یادگیری مبتکرانه آنها را تضعیف می کند .

 

* از کودکان بخواهید که اشیاء و امور نیمه تمام را تکمیل کنند ؛

از کودکان تقاضا کنید تا جملات نا تمام و داستانهای نا کامل ، تصاویر و نقاشی های نیمه تمام و حتی اشیاء ناقص را کامل نمایند . برای اواسباب بازی هایی بخرید که خودش بتواند آنها را به یکدیگر متصل کند و با آنها مدلهای مختلف خلق کند .

 

* اجازه دهید اشیا را از نزدیک لمس کنند.

علاوه بر مشاهده اشیا لازم است کودک آنها را لمس نماید ، زیرا مشاهده شیء به تنهای کنجکاوی کودک را ارضا نمی کند ، کودکانی که از لمس کردن اشیا محروم می شوند توانایی لازم جهت کشف و اختراع را از دست می دهند . مشاهده همراه با لمس اشیا ، آنها را در بازی های خیالی ، اختراعات و پاسخ گویی به آزمونهای خلاقیت یاری می دهد . به کودکان اجازه دهید وسایل بی خطر خانه را لمس نمایند. خصوصا کودکان بیرون کشیدن وسایل آشپزخانه از داخل کابینتها و بازی با کاسه و قابلمه و بشقابها را بسیار دوست دارند .

* برای کودکان همیشه یک مارک خاص آدامس ، بستنی یا چیزهای مورد علاقه را نخرید. کودکان را تشویق کنید در خرید خوراکی و پوشاک ، مدل های مختلفی را امتحان کنند و از خرید کالاهای تکراری و یکسان اجتناب کنید .

 

* کودک را همیشه از یک مسیر خاص به خانه نبرید .

زمانی که با او بیرون می روید ، هنگام برگشتن به خانه به او توضیح دهید که  می خواهید از یک راه جدید به خانه بروید. او از این طریق در می یابد برای رسیدن به یک هدف راه های مختلفی وجود دارد .

 

* در مورد کاربردهای مختلف یک وسیله خاص از کودکان سؤال کنید .

کاربرد ابزارها و وسایل مختلفی که را در خانه دارید ، برای کودک شرح دهید و از او بپرسید: به نظر تو این وسیله چه کاربردهای دیگری می تواند داشته باشد . به این طریق شما ذهن کودک را مستعد می کنید .

 

* از مکان های جدید دیدن کنید 

همراه با کودک به نمایشگاهها و موزه های مختلف و طبیعت زیبا بروید ، اجازه دهید او از نزدیک مکان های گوناگون را شناسایی کند .

 

* به اتاق او کاغذ های سفید بچسبانید .

حدود یک متر از اتاق کودکتان را از سطح زمین به طرف بالا به طور سراسری و افقی کاغذ سفید بچسبانید و به او بگویید هر طور که دوست دارد روی آنها نقاشی و طراحی کند . در تزیین اتاق او از سلیقه اش استفاده نمایید . به او یاد دهید که هر چند روز یک بار محل وسایلش را در اتاق تغییر دهد تا به این وسیله زمینه خلاقیت در او پرورش یابد.

 

جهت اطلاعات بیشتر از پرورش و سلامتی کودکان صفحه کودک آنام را مطالعه کنید

 

لینک کوتاه: https://goo.gl/xQcPjB

منبع بیتوته

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *