۱۳۹۷/۰۷/۲۹

آخرین اخبار

کمبود هورمون جنسی چه تاثیری بر اندام و موهای مردان دارد

title"کمبود هورمون جنسی چه تاثیری بر اندام و موهای مردان دارد" http://anamnews.com/" alt:"تصویر مردی با موهای پر پشت"
عکس: Griffin Center

 

 

کمبود هورمون جنسی چه تاثیری بر اندام و موهای مردان دارد

آنام: سال‌هاست که هورمون “تستوسترون” به عنوان علت اصلی ریزش موی مردان مطرح می‌شود. نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد که این هورمون جنسی مردانه بر رشد، ضخامت و ریزش مو تاثیر نمی‌گذارد.

“تستوسترون” هورمونی است که برای رشد ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، هم‌چنین تولید اسپرم و میل جنسی در مردان نقش مهمی بازی می‌کند. این هورمون در درجه‌ی اول در بیضه‌ها تولید می‌شود.

تا کنون اغلب کارشناسان به دلیل محدود بودن دامنه‌ی تحقیقات در این زمینه تصور می‌کردند که عامل تعیین‌کننده‌ی ریزش مو و طاسی سر مردان، کمبود این هورمون یا اختلال در تولید آن است. پژوهشگران دانشگاه گرایفزوالد آلمان، چندی پیش پس از انجام تحقیقاتی گسترده به ‌این نتیجه رسیده‌اند که میزان ترشح “تستوسترون” در بدن، هیچ رابطه‌ای با ریزش مو در مردان ندارد.

 

گروه تحقیق دانشکده‌ی پزشکی این دانشگاه که در ایالت مکلنبورگ ـ فورپومرن واقع است، برای دستیابی به این نتیجه، مو و وضعیت جسمانی ۳۷۳ مرد را در سنین گوناگون مورد آزمایش قرار داده‌اند. نتایج پژوهش یادشده در مجله‌ی تحقیقاتی “JAMA Dermatology ” منتشر شده است.

 

در چارچوب این تحقیق، علاوه بر عوامل ژنیتکی، ماده‌ی “دی هیدروتستوسترون” DHT هم که در اثر تاثیر آنزیم آلفا رداکتاز ۵ بر “تستوسترون” تولید می‌شود، و نیز هورمون رشد نسوج “پروستاگلاندین” D2 مورد بررسی قرار گرفتند. بنا به گفته‌ی پژوهشگران از آن‌جا که علت اصلی ریزش مو هنوز روشن نشده، شرکت‌های تولیدی نیز نمی‌توانند “دارویی شفابخش” برای طاسی سر مردان عرضه کنند.

منبع

 

بیشتر بدانید: 

 

چرا مردان بیشتر تصمیم‌گیری های سریع را، بدون فکر کردن انجام می‌دهند؟

 

لینک کوتاه: https://goo.gl/K65ith

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *