۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

“کوری خودخواسته” اثر “مارگارت هفرنان” از پدیده انکار سخن می گوید

title"کوری خودخواسته" اثر "مارگارت هفرنان" از پدیده انکار سخن می گوید" http://anamnews.com/" alt:"کوری خود خواسته"

 

“کوری خودخواسته” اثر “مارگارت هفرنان” از پدیده انکار سخن می گوید

 

آنام: وقتی در روانشناسی راجع به انکار صحبت می کنیم منظورمان فرایندی ست که اغلب ما انسانها دچار آن هستیم و معنی آن این است که سعی می کنیم به خودمان دروغ بگوییم!  اغلب آدمها بارها به خودشان دروغ می گویند, چرا؟! چون گاهی اوقات حقیقت دردناک است, تاب تحمل آن را نداریم, پس ترجیح می دهیم همچون کبک سر در برف فرو کنیم و تصور کنیم شکارچیان ما را نمی بینند!

پدیده ی انکار البته گاهی به ما کمک می کند. مثلا بسیاری از انسان ها اگر قرار بود واقعیت غیر قابل اجتناب “مرگ” را همیشه به یاد داشته باشند قادر به ادامه ی حیات نبودند و دچار اضطراب دائمی میشدند. اما خیلی وقت ها پدیده ی انکار بسیار خطرناک است. مثلا فرد از ترس این که نکند بیماری خطرناکی داشته باشد حاضر به آزمایش دادن نیست و خود را قانع می کند که من خیلی هم سالمم و این دکترها عادت دارند الکی مردم را بترسانند! انکار باعث می شود که چنین بیماری وقت طلایی درمان را از دست بدهد. شما چه مواردی از انکار را می شناسید؟

انکار به عنوان یک بلای جمعی

گاهی اوقات انکار پدیده ای فردی نیست بلکه یک گروه در توافقی ناخوداگاه دچار یک انکار جمعی می شوند! مثلا مردم یک شهر کشنده بودن آلودگی هوا را انکار می کنند و چنان به زندگی خود ادامه می دهند که گویی اعداد و ارقام مربوط به خطر اعدادی بیربط به زندگی آنها هستند! یا مردم یک کشور مضرات ناشی از مواجهه ی دائمی با پارازیت های ماهواره ای را نادیده می گیرند, چنان که انگار این عوارض و خطرات قصه هایی مهمل هستند! وقتی انکار بصورت یک پدیده ی گروهی رخ می دهد عوارض و هزینه های بیشتری هم ایجاد می کند

title"کوری خودخواسته" اثر "مارگارت هفرنان" از پدیده انکار سخن می گوید" http://anamnews.com/" alt:"کوری خود خواسته"
عکس: Amazon

معرفی یک کتاب خوب

خوشبختانه به تازگی کتاب جامع و مفیدی در زمینه ی انکار به فارسی منتشر شده است. این کتاب “کوری خودخواسته” نام دارد و توسط مارگارت هفرنان نوشته شده است. نویسنده ی کتاب ,موشکافانه به بررسی پدیده ی انکار پرداخته و نقش این پدیده را در گرفتاری های بزرگ تاریخ معاصر نشان داده است. خانم هفرنان ابتدا گستردگی پدیده ی انکار را در زندگی های شخصی ما نشان داده و سپس نقش آن را در حوادثی همچون فاجعه ی نیروگاه اتمی چرنوبیل, بحران وال استریت و فجایع زندان هایی همچون ابوغریب اثبات می نماید. خواندن این کتاب را قویا پیشنهاد می کنم. این کتاب توسط خانم دکتر اقدس صفری به فارسی برگردانده شده و انتشارات سرور کیان آن را منتشر کرده است.

 

 

 

title"کوری خودخواسته" اثر "مارگارت هفرنان" از پدیده انکار سخن می گوید" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب کوری خود خواسته"

 

مارگارت هفرنان(۱۹۵۵- )، نویسنده، کارآفرین و سخنران انگیزشی است.

«کوری خودخواسته: چرا ما از روی اختیار خود را در تاریکی نگاه می‌داریم؟» کتابی بسیار خواندنی است که در ۲۰۱۴ جزو فینالیست‌های جایزه بهترین کتاب اقتصادی دنیا قرار گرفت و روزنامه «فایننشیال تایمز» در همان سال آن را بهترین کتاب انگیزشی سال معرفی کرد.

هفرنان در بخشی از کتاب می‌نویسد:

«چه به صورت فردی، چه به صورت جمعی، کوری خودخواسته تنها یک محرک ندارد، بلکه محرک های بسیار در کارند. این پدیده، پدیده‌ای انسانی است که ما همه کم و بیش تسلیم آنیم».

 

 

title"کوری خودخواسته" اثر "مارگارت هفرنان" از پدیده انکار سخن می گوید" http://anamnews.com/" alt:"مارگارت هفرنان"
عکس: Mheffernan

 

محور اصلی کتاب بر پدیده «انکار» تمرکز دارد اما بسیار فراتر از شرح آن عمل می‌کند. چرا که مغز ما آرامش را به تردید ترجیح می‌دهد و تمایل دارد به جای شک و پرسش، به سرعت به باور و به پاسخ دست یابد. نتیجه این است که «عمدا» اطلاعات زیادی را نادیده می‌گیریم و خود را به طور «خودخواسته» نسبت به بسیاری از آنچه پیرامون ما رخ می‌دهد، «نابینا» می‌سازیم.

به هر تقدیر، این روزها غفلت خودخواسته در اطراف‌مان بسیار است. وقتی به مردمی که توانایی پرداخت وام را ندارند وام داده می‌شود، می‌توانید غفلت خودخواسته را در بانک‌ها ببینید. هنگامی که نرخ بهره در بانک‌ها دستکاری می‌شود، نمی‌توانید این تغییرات را ببینید و همه می‌دانند که چیزی در حال وقوع هست، اما با جدیت این را نادیده می‌گیرند.

ما نمی توانیم به همه چیز توجه کنیم و همه چیز را بدانیم. دلیل آن ساده است: محدودیت‌های شناختی مغز ما چنین اجازه ای به ما نمی‌دهند.

این بدان معنی است که ما مجبوریم آنچه را که جذب می‌کنیم، فیلتر یا ویرایش کنیم. بنابراین این موضوع اهمیتی حیاتی دارد که چه چیزی را به درون راه دهیم و چه چیزی را بیرون بیندازیم.

 

مارگارت هفرنان:

«گیلا بنوفیلد تنها کارش را انجام می‌داد— تا زمانی که راز وحشتناکی در مورد شهرش را کشف کرد، راز اینکه نرخ مرگ و میر در زادگاهش ۸۰ برابر بیشتر از هر جای دیگری در ایلات متحده بود. هنگامی که او سعی کرد که به مردم در این باره بگوید، حقیقت‌های شوک آور بیشتری را متوجه شد: مردم نمی‌خواستند بدانند. در یک بحث که بخشی از آن درس تاریخ و بخشی از آن فراخوانی برای عمل هس ، مارگارت هفرنان خطر “غفلت خودخواسته” نشان میدهد و مردم عادی که تمایل به افشاگری دارند را ستایش می‌کند.»

 

 

title"کوری خودخواسته" اثر "مارگارت هفرنان" از پدیده انکار سخن می گوید" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب کوری خود خواسته"

 

 

منابع: دکتر سرگلزایی- طاقچه

لینک کوتاه: https://goo.gl/cTY60b

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *