۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

«گزارش یک مرگ» نوشته گابریل گارسیا مارکز, ترجمه لیلی گلستان

title:"«گزارش یک مرگ» نوشته گابریل گارسیا مارکز, ترجمه لیلی گلستان" -http://anamnews.com/" alt : "نمایی جلد کتاب"
جلد رمان “گزارش یک مرگ”با یکی از مجموعه عکس های «درهای بی‌کلید» عباس کیارستمی طراحی شده است.

 

«گزارش یک مرگ» نوشته گابریل گارسیا مارکز ترجمه لیلی گلستان

تحریریه آنام:  «گزارش یک مرگ» (به اسپانیایی: Crónica de una muerte anunciada) نوشته گابریل گارسیا مارکز با ترجمه لیلی گلستان روایتی روزنامه‌نگارانه از کشته شدن جوانی به نام سانتیاگو ناصر به دست دو برادر است؛ مرگی که بعد از گذشت بیش از بیست سال هنوز دست از سر شاهدانش برنداشته، مرگی از پیش اعلام شده که همه از آن خبر داشتند.

یکی از دوستان سانتیاگو ناصر- راوی ناشناس داستان- هنوز کنجکاو این مرگ است و با کسانی که در جریان آن بوده‌اند بعد از گذشت چند دهه به گفتگو نشسته و دیده‌ها و شنیده‌هایش را از آن روز نحس بازگو می‌کند.

«گزارش یک مرگ» که از متن فرانسوی ترجمه شده پیش‌تر در نشر ماهی منتشر شده بود و چاپ تازه آن در نشر مرکز عرضه شده است.

مارکز در گزارش یک مرگ، در مقایسه با دیگر داستان‌هایش، با تقلیل تخیل در داستان روایتی از مرگ آدمی بی‌گناه ارایه می‌دهد و در طول داستان عشق، قتل، تعصب و انتقام در هم می‌آمیزند. شخصیت‌پردازی‌هایی که مارکز در این داستان به دست داده، بسیار قابل توجه‌اند. کتاب برای نخستین‌بار در سال ۱۹۸۱ به چاپ رسید.

خلاصه داستان «گزارش یک مرگ»:

در یک روستای کوچک در نزدیکی دریای کاراییب و در یک منطقه دور افتاده در کلمبیا” بایاردو سان رومان” ثروتمند و تازه وارد٬ با” آنخِلا بیکاریو” ازدواج می‌کند و پس‌از جشن٬ تازه عروس و داماد به خانه جدیدشان می‌روند. در شب زفاف بایارد متوجه می‌شود که نو عروس او باکره نبوده. بعد از آنکه داماد از این موضوع آگاه می‌شود به همراه همسرش به خانه پدری او می‌روند و جریان را به اطلاع آنها می‌رساند. آنخلا٬ گناهکار را جوانی به نام “سانتیاگو ناصر” را معرفی می‌کند که از همسایه‌های خانواده بیکاریو در روستا می‌باشد.

برادرهای انخلا “پدرو” و “پابلو” آماده دفاع از آبروی خانواده می‌شوند. آنها به اکثر اهالی روستا اعلام میکنند (برای رهایی از این شرمندگی ) بطور یقین سانتیاگو را خواهند کشت .ولی در آن لحظه هیچ کس اقدام موثری برای جلوگیری ازکشتن سانتیگو انجام نمی‌دهد چون بسیاری از روستاییان حرفهای برادران بیکاریو را جدی نگرفتند و عده ای هم خیال میکردند که سانتیگو در جریان موضوع است به هر حال دوبرادر به سمت خانه سانتیگو میروند و او را در کنار در ورودی خانه خودش با چاقو به قتل میرسانند. در جلوی مردمی که فقط نظاره گر ماجرا بودند و یا نخواستند کاری کنند یا نتوانستند از این فاجعه جلوگیری کنند . ۲۷ سال از این ماجرا میگذرد که بهترین دوست سانتیاگو که در جریان ماجرا بود به تشریح واقعه میپردازد.

 «گزارش یک مرگ» گزارش یک مرگ است! اما نکته این است که این کتاب نه یک کتاب پلیسی و کارگاهی به حساب می‌آید و نه حتی روند داستان به گونه‌ای است که بخواهد کنج‌کاوی مخاطب را درمورد چگونگی وقوع قتل برانگیزد، چراکه تقریبا روایت داستان روندی معکوس دارد و در همان آغاز تقریبا ما متوجه می‌شویم که چه اتفاقی رخ داده؛ اما در عین حال مارکز با رفت و برگشتی متناوب بین گذشته و حال، و روایت ظریف و دقیق ماجرا از زبان اهالی دهکده، ما را دچار حیرتی عمیق و در عین حال باورپذیر می‌کند؛ چراکه طی داستان ما متوجه می‌شویم که گویا هرگز مرگ این‌چنین خود را از پیش اعلام نکرده بود. نکته قابل بیان این است که تمامی اشخاص و حتی اشیاء در این داستان نقشی فوق‌العاده مهم و غیرقابل حذف دارند و این نقش‌ها هرکدام پس از نزدیک شدن به پایان داستان اهمیت خود را ابراز می‌کنند. بی‌شک خوانش دوباره داستان هنرمندی نویسنده را بیش‌تر نشان خواهد داد.

قسمتی از رمان «گزارش یک مرگ»

 «سانتیاگو ناصر، روزی که قرار بود کشته شود، ساعت پنج و نیم صبح از خواب بیدار شد تا به استقبال کشتی اسقف برود. خواب دیده بود که از جنگلی از درختان عظیم انجیر می‌گذشت که باران ریزی بر آن می‌بارید. این رویا لحظه‌ای خوشحالش کرد و وقتی بیدار شد حس کرد پوشیده از فضله پرندگان جنگل است. پلاسیدا لینرو، مادر سانتیاگو ناصر، بیست و هفت سال بعد که داشت جزئیات دقیق آن دوشنبه شوم را برایم تعریف می‌کرد، گفت: او همیشه خواب درخت‌ها را می‌دید… یک هفته پیش از آن خواب دیده بود توی هواپیمایی از کاغذ قلعی، از میان درختان بادام می‌گذرد، اما به شاخه‌ها گیر نمی‌کند

 

title:"«گزارش یک مرگ» نوشته گابریل گارسیا مارکز, ترجمه لیلی گلستان" -http://anamnews.com/" alt : "نمایی جلد کتاب"

 

 

مطلب اختصاصی سایت آنام است. بازنشر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

منابع: ایبنا- ویکی پدیا- ققنوس- جاکتابی

لینک کوتاه: https://goo.gl/wc1SSo

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *