۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

گفتگو با بهمن فرمان آرا; فیلمسازی مسیری پر از خار گل رز

title:"گفتگو با بهمن فرمان آرا; فیلمسازی مسیری پر از خار گل رز-http://anamnews.com/" alt:" بهمن فرمان آرا در مراسم بزرگداشت هما روستا"

گفت وگو با بهمن فرمان آرا درباره سینما، کارهای تازه و اکران نیافته هایش

 

گفتگو با بهمن فرمان آرا; فیلمسازی مسیری پر از خار گل رز

 

نویسنده: ندا آل طیب
آنام: با بهمن فرمان آرا در دفتر شرکت نساجی گفت وگو کردیم اما موضوع صحبت مان درباره سینما بود.

درباره دشواری های فیلم ساختن، درباره مسیری که پر از خار گل رز است و اینکه فیلمساز تنهاست و بدون هیچ یاری اما هنرمند طرف صحبت ما، اهل گله و شکایت نیست.

اگر نتواند فیلم سینمایی بسازد، مستند می سازد، تئاتر روی صحنه می برد، کتاب ترجمه می کند، نمایشنامه می نویسد و… به هر حال بیکار نمی نشیند.

این مرد بیش از هر چیز شوق کار کردن دارد. هر صبح به عشق کار از خواب بیدار می شود. در تمام لحظاتی که درباره کار، سخن می گوید، در چشمانش برقی عجیب دیده می شود و نوعی شادی به صورتش می دود.

مهم ترین انگیزه او برای ادامه زندگی، کار است.

بهمن فرمان آ را در ٧۵سالگی خیال استراحت ندارد. علاقه ای هم ندارد به سرسره پیشکسوتی اکتفا کند و در مجامع حاضر شود و به عبارت «استاد!» دلخوش باشد.

معتقد است که در هیچ دوره ای محبوب سیستم دولتی نبوده. با این حال وضعیت دشوار دولت تدبیر و امید را درک می کند. بدون گله و شکایتی از دولت، خیلی محترمانه نقدهای ملایم خود را بیان می کند.

اینکه این دولت باید همیشه نگران پشت سرش باشد و از واهمه دلواپسان، به سختی می تواند آنچه را دلخواهش است، اجرایی کند.

او که کمتر در مجامع هنری حاضر می شود، جزو هنرمندانی است که زمستان سال ٩٢ در نخستین و تنها دیدار رییس جمهوری با هنرمندان در تالار وحدت حاضر شد چون او هم مانند دیگر همکارانش مشتاق شنیدن سخنان رییس دولت تازه بود.

گرچه در این مدت فقط یک فیلم ساخته که هنوز هم اکران نشده است اما با درک شرایط فعلی، به جای گله و شکایت از دولت یازدهم که سه سال از دوره اش سپری شده، روی این نکته تاکید دارد که مسوولان فعلی در مقایسه با دوره پیشین، آدم های بسیار بهتری هستند برای گفت وگو.

فرمان آرا در کنار تمام مشغولیاتش همیشه پیگیر کار جوانان است: جوانانی که در سینما و تئاتر فعال هستند.

در این گفت وگو هم از همین جوانان مستعد می گوید که آثارشان را دنبال می کند، خودش با آنان تماس می گیرد و اگر نکته ای باشد، مطرح می کند.

جوانانی که به گفته او ناچارند پوست کلفتی داشته باشند برای ادامه فیلمسازی و باید بدانند قرار نیست کسی حمایت شان کند و بزرگ ترین حمایتی که از آنان می شود این است که سنگی جلوی راه شان انداخته نشود چراکه

 

مسیر فیلمسازی پر از گل رز نیست بلکه پر از خار گل رز است.

 

بهمن فرمان آرا همان اندازه که شوق کار کردن دارد، همچون دوره نوجوانی اش، مشتاق خواندن است و از خواندن یک رمان تازه یا یک شعر ناب، کیفش کوک می شود. در گفت وگو با او هرچند موضوع صحبت، جدی باشد اما طنز ذاتی و لحن شوخ این هنرمند در جای جای گفت وگو، لبخند بر لب مخاطب می نشاند.

امیدوارم این شوخ طبعی ها در گفت وگوی مکتوب شده هم تا حدودی حفظ شده باشد و لذت آن به خواننده نیز منتقل شود.

 

آقای فرمان آرا با فیلمنامه تازه تان شروع کنیم، «هم صحبتی با جنون» که برای پروانه ساخت ارایه کردید.
البته اسمش عوض شده و الان نامش «زندان ما» شده است، فیلم نامه را برای دریافت مجوز ساخت به وزارت ارشاد ارایه کرده ایم و منتظریم بعد از دریافت پروانه ساخت مراحل دیگر را آغاز کنیم.تصمیم اولیه براین است که فیلم را از نیمه آبان ماه در شمال کلید بزنیم.

از وضعیت اصلاحی های احتمالی اش خبر دارید؟
اصلاحیه ای ندارد.

آیا این فیلم، اثر دیگری از سه گانه زندگی است؟
اصلا این گونه فکر نمی کنم. این دسته بندی ها ساخته و پرداخته روزنامه نگاران و منتقدان است. در وهله اول هر موضوعی که برایش وقت می گذارم و آن را کار می کنم، باید برایم جالب باشد و توجهم را جلب کند. این فیلم شاید به فیلم های قبل از «دلم می خواد» شباهت داشته باشد و بیشتر در روال آنهاست.

یعنی یک کار اجتماعی و…
بله. هر چه را درباره مشکلات و گرفتاری های اجتماع مطرح می کنیم، حتی خوشی ها، مسائلی اجتماعی است و فقط دیدگاه ها با هم فرق می کند. من نه به قصد جایزه فیلم می سازم، نه به قصد اینکه پوز کسی را بزنم. اصلادر سن و سال من تنها انگیزه ام برای زندگی، کار کردن است و به همین دلیل سرسختانه به دنبال این هستم که کار کنم.

وضعیت فیلم قبلی تان «دلم می خواد» چگونه است؟ مشکل اکرانش حل شد؟
پروانه نمایش گرفته است و احتمالا بعد از جشنواره فجر نمایش داده می شود چون فعلاماه محرم و صفر را در پیش داریم ولی در حال حاضر برنامه بر این است که فیلم بعد از جشنواره فجر اکران شود.

ظاهرا سرمایه گذار فیلم عوض شد و…
انتخاب کسی که اسمش به نام تهیه کننده مطرح شده بود، از اشتباهات بزرگ زندگی من بود چون برحسب پیشنهاد دوستان که او را فرد خوبی معرفی کرده بودند، با وی همکاری کردم ولی نمی خواهم وارد جزییات بشوم صرفا به این دلیل که دو سالی که اکران فیلم به تعویق افتاد، فکر می کنم آدم های دیگری پشت این ماجرا بودند و برای اکران فیلم مشکل درست کردند ولی اینها برایم مطرح نیست چون نمی خواهم با کسی مسابقه محبوبیت بگذارم.

title:"گفتگو با بهمن فرمان آرا; فیلمسازی مسیری پر از خار گل رز-http://anamnews.com/" alt:" بهمن فرمان آرا "

در روند کاری تان به ویژه در خارج از کشور، به عنوان تهیه کننده و سرمایه گذار فعالیت زیادی داشته اید و در ساخت فیلم های مهمی در تاریخ سینما مشارکت داشته اید اما چرا در داخل کشور، کمتر فیلم های خودتان را تهیه کرده اید؟
فیلم هایم را تهیه می کنم اما سرمایه گذارش شخص دیگری است چون اگر شما موضوعی یا یک خط داستانی را نتوانید به دو نفر بفروشید، به دیگران هم نمی توانید بفروشید!

من تهیه کننده کارهایم هستم صرفا به این دلیل که کنترل هنری کار دستم باشد ولی این گونه نیست کسی بخواهد کارم را تهیه کند و بعد در انتخاب هنرپیشه و دیگر عوامل اعمال نظر کند. هرگز چنین نبوده و نخواهد بود. بنابراین سرمایه گذار حضور دارد و همیشه هم کسانی هستند که به سرمایه گذاری علاقه مند باشند و به این شیوه کار می کنیم.

یعنی همیشه این آزادی عمل را دارید که آن طور که دوست دارید، کار کنید؟
اصلابه غیر از این نمی شود کار کرد. ساخت فیلم قبلی همزمان با اوج مریضی ام بود. بیماری ورم رگ های مغز که دو سال درگیرش بودم و به پیشنهاد یکی، دو تا از دوستان این آقا را، با اینکه هیچ شناختی از او نداشتم، به عنوان تهیه کننده قبول کردم.

سرمایه گذار را خودم معرفی کرده بودم. همزمان با آن نمایش «مردی برای تمام فصول» را اجرا کردم و شب آخر اجرا فکر می کردم استراحتی یک هفته ای خواهم داشت و بعد از آن قصد سفر داشتم اما از صبح روز بعدش، دیگر نمی توانستم راه بروم و ویلچر به ویلچر به تورنتو رسیدم.

دیدم فقط به انگیزه کار، می توانم ادامه حیات دهم. گرفتاری مالی ندارم، زندگی ام خوب است اما اگر کار نکنم، هیچ انگیزه ای ندارم که صبح از خواب بیدار شوم.

گاهی دوستان می گویند ٧۵ سالت است کمی استراحت کن و از این گونه حرف ها اما از سر یکی، دو کاری که در اوج مریضی ام بود، به من ثابت شد واقعا باید کار کنم تا دلیلی داشته باشم که صبح از خواب بیدار شوم. این مساله من است. کمتر جایی می روم. در کمتر برنامه ای شرکت می کنم ولی پیگیر کار فیلمسازان جوان هستم. کارهای شان را می بینم.

در مورد کارهای خودم چون تمام اعضای گروهم حرفه ای هستند، نسبت به پرداخت دستمزدشان حساسیت دارم ولی تهیه کنندگان معمول، در بسیاری اوقات به موقع دستمزد گروه را نمی دهند درحالی که من علاقه مندم این روال وجود داشته باشد و به همین دلیل کنترل کارها را در دست می گیرم. مثلادر فیلم قبلی ام، چندین نفر از جمله خود من دستمزدشان پرداخت نشد با اینکه از اول طی کردم که باید دستمزد همه پرداخت شود.

ممکن است من برای زندگی روزمره ام این پول را لازم نداشته باشم ولی خیلی از اعضای گروهی که با هم کار می کنیم، باید برای گذران زندگی دستمزدشان را بگیرند. اصلا چه دلیلی دارد که افراد کار کنند و پول نگیرند؟!

اگر گذشته کاری مرا هم ببینید، حتی یک نفر را پیدا نمی کنید که بگوید با من کار کرده و دستمزد نگرفته است. یعنی این انضباط کاری وجود دارد. به مقام و منزلت حرفه ای اعضای گروهم که همگی حرفه ای هستند، کاری ندارم ولی به هر حال به دستمزدشان نیاز دارند به همین جهت در فیلم بعدی هم، خودم تهیه کننده اجرایی هستم و سرمایه گذار شخص دیگری است.

title:"گفتگو با بهمن فرمان آرا; فیلمسازی مسیری پر از خار گل رز-http://anamnews.com/" alt:" بهمن فرمان آرا و هدیه تهرانی در پشت صحنه فیلم یک بوس کوچولو"

اشاره کردید بیشترین انگیزه زندگی تان کار کردن است. جزو هنرمندانی بودید که با وجود حضور کمرنگ تان در مجامع دولتی، در دیدار آقای رییس جمهوری با هنرمندان که سال ٩٢ در تالار وحدت برگزار شد، حضور یافتید. ظاهرا آن زمان همه هنرمندان امیدوار شده بودند شرایط کار هنری در دولت تدبیر و امید تغییر می کند. با توجه به اینکه در این دوره یک فیلم ساختید، وضعیت فیلمسازی را در دولت آقای روحانی چگونه ارزیابی می کنید؟
فیلمسازی اصولا کار مشکلی است چون پول زیادی می خواهد و خیلی المان های مختلف باید فراهم شود تا اثری شکل بگیرد.

اینکه در این دوره آیا از رفتار یا حمایتی که نسبت به فیلمسازان شده، راضی هستیم یا نه، باید بگویم شخصا اهل شکایت نیستم چون کاری که ما انجام می دهیم، به عوامل بسیاری وابسته است درحالی که نویسنده یا نقاش خودشان هستند و کاغذشان، مجسمه ساز، موزیسین، خودشان هستند و یک ابزار کار اما وقتی به سینما و تئاتر می رسیم، باید گروهی را جمع کنید تا با حضور آنان، تجسم فکرتان را در آن اثر هنری ببینید.

برخلاف اینکه مردم می پندارند ساخت فیلم، ساده است- کار ما این است که این کار ساده به نظر بیاید- ولی بی نهایت کار مشکلی است.

البته اجرای تئاتر از بسیاری جهات آسان تر است صرفا چون اول، وسط و آخر کار به ترتیب انجام می شود اما در سینما این روال وجود ندارد. به طور مثال در فیلم «یه بوس کوچولو» مرگ آقای مشایخی را روز اول گرفتیم و بعد از شمال به کردستان رفتیم و مرگ آقای کیانیان را گرفتیم.

یعنی دو صحنه نهایی را در ۵ روز اول گرفتیم. بعد به اصفهان و آرامگاه کوروش رفتیم. در آخرین مرحله به آپارتمان آمدیم درحالی که آغاز فیلم در آپارتمان است.

این تکه تکه کار کردن، نیازمند نوعی سازماندهی است که اگر درست انجام نشود، ساخت فیلم ممکن نیست. ضمن اینکه گاه می بینیم کسانی که وظایفی بر آنان محول شده است، در آخرین لحظه می گویند فلان وسیله پیدا نشده است!

مثلا سر فیلم «دلم می خواد» از اول گفتم استریت جاکت می خواهم که در دیوانه خانه ها دیوانه ها را با آن می بندند. زمان فیلمبرداری سکانس مربوط به این بخش، آتش نشانی و پلیس و… آمده بودند سر فیلمبرداری و صحنه شلوغ بود اما زمان کار گفتند در ایران استریت جاکت پیدا نمی شود!

آن روز تنها روزی بود که کار را تعطیل کردم و عجیب بود که ٢ ساعت بعد گفتند پیدا شده! در حالی که از سه ماه قبل گفته بودم چنین وسیله ای نیاز داریم.

این فقط به ضرر کار شد چون باعث شد با وجود حضور همه اعضای گروه، ناچار شویم کار را تعطیل کنیم. بنابراین سازماندهی در سینما کار سختی است.

قصد دفاع از مسوولان این دوره از وزیر تا مقامات بعدی را ندارم اما فرق اصلاح طلبان با دلواپسان این است که آنها هر کاری دل شان می خواست، می کردند. اینها هر کاری که دل شان می خواهد بکنند، از ترس دلواپسان بیشتر از بقیه ملاحظه می کنند.

من این را درک می کنم که ما ازنظر فرهنگی هنوز ملوک الطوایفی داریم. شخصی در مشهد می تواند جلوی یکسری از فعالیت ها را بگیرد یا در ارومیه ممکن است شلاق بخورید برای فیلمی که در تهران جایزه گرفته! همه اینها باعث می شود کار مشکل تر شود.

به همین جهت سازماندهی و کنترل اجرایش مهم است تا وقتی وارد کار می شوید، طبق برنامه ریزی تان پیش بروید. هرگز فیلمی نساخته ام و تهیه نکرده ام که طبق برنامه ریزی انجام شده، فیلمبرداری اش بیش از ٣۵ جلسه طول بکشد چه در همکاری با عباس کیارستمی یا محمدرضا اصلانی و… چون اگر این کار سازماندهی نداشته باشد، کار، انجام شدنی نیست حتی اگر سرمایه بانک ملی را در آن بریزید! بماند که در خیلی از پروژه ها تا ساعت ٣ صبح برنامه ریزی می کنند که فردا چه کنند! اما در کل، این حرفه، این گونه کار کردن را برنمی تابد. در حال حاضر جوانان مستعدی هستند و کار می کنند.

یعنی از شرایط فعلی راضی هستید؟
گیرم که بگویم از این وضعیت راضی نیستم ولی این آدم ها خیلی افراد بهتری هستند برای اینکه با آنها گفت وگو کنیم. هرچند همان اشکالات اصلاح طلبان را دارند که دایم به پشت سرشان نگاه می کنند.

در دوره قبل زمانی که «قلاده های طلا» را ساختند، از چه کسی پرسیدند چقدر پول و چگونه خرج کنیم؟ ساختند و اکران هم کردند و پایش هم ایستادند و هیچ اتفاقی هم نیفتاد چون مردم فقط ناراحتی شان را با ندیدن آن فیلم نشان دادند.

قرار نیست برای اکران یک فیلم تظاهرات شود که چرا فیلم فلانی نمایش داده شده یا نشده. اما الان نگاه کنید چند فیلم هست که اکران شده و بعد از سه روز از روی پرده برداشته شده است؟!

همین فیلم من، خیلی راحت می توانست مشکلش حل شود ولی دو سال طول کشید و من تقریبا درباره این اشکالات هیچ صحبتی نکردم درحالی که می توانستم بگویم چرا می خواهید از فیلمی که کل زمانش ٩٣ دقیقه است، ١٠ دقیقه را هم کم کنید؟!

بهانه اکران نشدن فیلم، همین ١٠ دقیقه بود! اما دست آخر هم همان فیلمی که من ساخته ام با یکسری اصلاحات جزیی، پروانه نمایش گرفت. من تا جایی که ماهیت فیلم عوض نشود، با اصلاحیه ها کنار می آیم ولی هیچ دلیلی نمی بینم که مثلا«لانتوری» چند وقت منتظر بماند که برای اکرانش تصمیم گیری شود چون فیلم خوب و درجه یکی است که موضوع مهمی را هم مطرح می کند ولی این ملوک الطوایفی فرهنگی، باعث شده این گرفتاری ها پیش بیاید و تصمیم گیری ها در یکجا نباشد.

در این وضعیت هر کس ساز خود را می زند. من قبل از انقلاب هرگز محبوب سیستم حکومتی نبوده ام و بعد از انقلاب هم ماجرا به همین شکل است چون فیلمسازی برای من یک کار دلی است. اگر «شازده احتجاب» را که فیلمی درباره سلطنت است، در اوج قدرت سلطنت ساختم، به این دلیل است که کاری را که دلم می خواهد، انجام می دهم و خیلی برایم مهم نیست جایی دعوت شوم یا نه.

می دانم بسازبفروشی آسان تر است و با آن بیشتر هم پول در می آوری ولی کار فیلمسازی را دوست دارم و می دانم سختی اش هم جزو کار است.

به جوانان هم می گویم اگر پوست تان کلفت نیست هرچقدر هم که استعداد داشته باشید، به درد این کار نمی خورید چون در مسیر شما، بستری از رز نیست شاید فقط خار گل رز باشد و از آغاز باید بدانید هیچ کس شما را کمک یا تشویق نمی کند.

بی نهایت استعداد جوان داریم. بعد از دیدن فیلم «ابد و یک روز» خودم با سعید روستایی تماس گرفتم و با او صحبت کردم. ما این آدم های بااستعداد را داریم البته وظیفه دستگاه این نیست که خرج ما را بدهد بلکه همین قدر که سنگ در راه تولید نیندازد، کافی است.

هرکسی هم که موفق می شود، مورد حمله های بسیار زیادی قرار می گیرد. چگونه است که اگر کسی پل ناامن و غیراستانداردی بسازد که روی سر مردم خراب شود، در جراید و مطبوعات به اختصار نامش را منتشر می کنند همچنان که در مورد هرچه به سیاست مربوط شود، هم اجازه حرف زدن ندارید اما درباره اهالی سینما و ورزش به جراید اجازه می دهند هرچه دوست دارند، بگویند.

در دوره قبل این گونه بود و در این دوره نیز چنین است که این دو گروه مصون نیستند.

۳۵۰۳۵۵_۷۲۲

به هر حال همیشه کسانی که کار فرهنگی و هنری می کنند، گویی بی پشت و پناه هستند…
اصولاهمین طور است. اگر نویسنده می شوید، باید بدانید همیشه زندگی تان سخت است چون در کشوری زندگی می کنیم که در گذشته جمعیتش ٣٠ میلیون بود اما تیراژ کتاب ٢ هزار تا بود. فقط «دایی جان ناپلئون» و «سووشون» دو کتابی بودند که تیراژشان بیشتر بود. الان هم که بیشتر از هفتاد میلیون نفر هستیم، تیراژ کتاب هزار تا شده! پس نویسنده قرار است چگونه زندگی کند؟!

بنابراین می بینید هرکه به دنبال کار فرهنگی می رود، قبول کرده بابک زنجانی نباشد! چون اگر آن امکانات را می گیری، در مقابلش باید تاوانی بدهی یا نمادی می شوی برای بقیه. بنابراین اگر کار فرهنگی را دوست داری، باید پوستت کلفت باشد.

اگر فیلمسازی شغل و منبع درآمدتان بود، فکر می کنید همچنان می توانست برای تان کاری دلی باشد؟
همیشه دلی بوده. مثلادر «شازده احتجاب» هم دستمزدی که گرفتم ٢٠ هزار تومان بود. آن زمان کارمند تلویزیون بودم و ماهی ۴ هزار تومان حقوقم بود و با همسر و ٣ تا بچه زندگی می کردیم.

اگر وضع مالی ام خوب است، به خاطر پدر خدابیامرزم است وگرنه بارها گفته ام اگر دستمزدهایی را که در سینما گرفتم، جمع کنم، روی هم رفته، مخارج یک قبر در بهشت زهرا می شد! ولی خدا را شکر که هنوز آدم هایی هستند که برای ساخت فیلم سرمایه گذاری می کنند و باز هم خدا را شکر که ما هنوز جان کار کردن داریم و کار می کنیم درحالی که می شود روی سرسره پیشکسوتی نشست و همه جا هم بود و بیخودی هم به آدم بگویند استاد!استاد! بعضی ها با همین وضعیت زندگی می کنند اما من در این شیوه، هیچ معنی ای نمی بینم. من در کار کردن، معنی می بینم.

گفته بودید دوست دارید فیلمی بسازید درباره اینکه خودتان کاندیدای ریاست جمهوری شوید…
(می خندد) هرگز! در هیچ زمانی جاه طلبی سیاسی نداشتم. آن صحبت هم به عنوان یک جوک بود چون همه کاندیدا شده بودند، من هم به شوخی گفتم ما هم برای تفریح کاندیدا شویم! به جز زمانی که به عنوان کارگردان استخدام تلویزیون شده بودم، شغل دولتی نداشته ام.

در هیچ منصبی نمی توانم خوشحال باشم چون هر منصبی، به یکسری مسائل وصل است مثل اینکه باید با افراد خاصی کار کنید. پیش از انقلاب به من پیشنهاد کردند رییس تلویزیون شیراز شوم که قبول نکردم چون دوست داشتم فیلمساز باشم. از عهده آن کار بر می آمدم و می توانستم رییس تلویزیون شیراز باشم چون ١۴ سال مدیرعامل شرکت نساجی بوده ام ولی اگر شما رییس تلویزیون شیراز شوید، حتما باید با رییس ساواک آنجا هم گفت وگو کنید و حتما به شما مسائلی را گوشزد می کنند و من اصلا این کارهای کثیف را دوست ندارم و در کتم نمی رود. یک بار می خواهیم زندگی کنیم پس چرا باید خود را به مدیریت ها آلوده کنیم؟!

به همین جهت در هیچ زمانی در عمرم چنین آرزوهایی نداشته ام. اگر جاه طلبی هم داشته ام، فقط در مورد سینما بوده وگرنه اینکه شغلی داشته باشم یا مسوول جایی باشم و…، اینها در کتم نمی رود چون دستوربگیر خوبی نیستم و هرگز هم نبوده ام ولی اگر منصبی را قبول کنید، حتما ناچارید دستوراتی را که از بالامی آید، بپذیرید اما من در کلاس ۵۴ نفری دبیرستان «هدف» اگر قرار بود دعوا شود از ۵٣ نفر دیگر کتک می خوردم چون ریقونه بودم اما مبصر کلاس بودم! غیر از پدرم که همیشه احترامش را داشته ام آن هم نه به این معنی که درباره مسائل با او بحث نکنم اما همیشه حرمتش را نگه داشته ام.

این شوقی که برای کار کردن دارید، شامل تئاتر هم می شود یا به همان اجرای نمایش «مردی برای تمام فصول» اکتفا می کنید؟
بستگی به نمایشنامه دارد. ١٠ سال برای اجرای «مردی برای تمام فصول» دویدم تا اجازه کار دادند که خدا را شکر موفق بود و هر شب با استقبال تماشاگران روبه رو شد و در گیشه فروش خوبی داشت.

آنچه در تئاتر برایم مساله است، این است که مدت زمانی درگیر تمرین هستید و بعد نمایش روی صحنه می رود اما بعد از هر تعداد اجرا، تمام می شود و چیزی از آن باقی نمی ماند.

الان هم نمایشنامه ای هست که بخواهم آن را کار کنم اما چون دوست ندارم هیچ کاری را ناتمام بگذارم، باید ببینم این انرژی را که برای کار دارم، چگونه مصرف کنم. می توانم با همین انرژی سالی دو فیلم بسازم ولی یک تئاتر اجرا کنم. به جز اینها یک سریال هم هست برای شبکه نمایش خانگی. به هر حال باید به وقت و انرژی ام نگاه کنم چون دیگر ٢٠ سال مان که نیست!

ولی اصلابه شما نمی آید سریال بسازید، هرچند برای نمایش خانگی است…
حقوق یکی از کتاب های اسماعیل فصیح را خریده ام «داستان جاوید» که ٢۴ اپیزود می شود و برای نمایش خانگی است. اگر شرایط فراهم شود، آن را می سازم.

زمانی می خواستم با اقتباس از آن، یک فیلم سینمایی بسازم ولی حجم داستان برای یک فیلم سینمایی زیاد است. دیگر نه سینماها طرفدار فیلم های سه چهار ساعته هستند و نه تماشاگران.

فقط هم اینها نیست. می خواهم مستند هم بسازم. فقط می خواهم کار کنم. برنامه استراحت ندارم.

فیلم مستند؟
بله، ولی الان نمی خواهم درباره موضوعاتش بگویم. در آن چهار سالی که کار نکردم، مستند «کنسرتی که اجرا نشد» را درباره پرویز یاحقی ساختم و «ننه دلاور ما» را درباره سیمین بهبهانی که تمام شده است. نمایشنامه نوشتم و یک کتاب هم ترجمه کردم درباره کارگردانی نوشته سیدنی لومت که چاپ شد. مدلم طوری نیست که بیکار بمانم و روز را به شب برسانم ولی باید دید چقدر انرژی دارم!

اقتباس ادبی در سینمای ما کمتر رخ می دهد. البته شما جزو فیلمسازانی هستید که به این مقوله توجه داشته اید و«شازده احتجاب» و «سایه های بلند باد» را بر اساس آثار هوشنگ گلشیری ساخته اید اما چرا در سینمای ما داستان های خوب در اقتباس های سینمایی، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند؟
تهیه کننده! چون او می گوید سر و ته داستان را عوض کن! چرا به نویسنده داستان پول بدهیم؟! بارها و بارها این جمله را شنیده ام. چرا می خواهی داستان گلی ترقی را بسازی و به او پول بدهی؟!

بعد می بینیم کسانی که نمی توانند انشای معمولی «علم بهتر است یا ثروت؟» را بنویسند، فیلمنامه می نویسند و عجب است که همان ها فیلم هم می شود!

بارها گفته ام داستان های بسیار خوبی هست که خود من به هنگام خواندن شان، ذهنم با آنها می رود و علاقه مند به ساخت آنها می شوم ولی هیچ کس سراغی نمی گیرد. هیچ کس به اندازه کافی نمی خواند.

ما متعلق به نسلی هستیم که تلویزیون نبود و رادیو سه ساعت در شبانه روز برنامه داشت. دریچه ما به دنیا از طریق خواندن بود. تا ١۶ سالگی همینگوی، فاکنر و… را خوانده بودیم چون تفریح مان همین بود اما الان از هر صد تا آدم در هر حرفه ای، درصد بیشتری تفریح شان کندی کراش است نه شعر یا رمان.

گویی هیچ کس از خواندن یک شعر ناب یا رمان تازه، به شوق نمی آید ولی خود من اوج کیفم، خواندن شعر یا رمانی جدید است.

 

لینک کوتاه:   https://goo.gl/cpibZj

 

منبع: سایت روزنامه اعتماد، شماره ۳۶۳۳ به تاریخ ۴/۷/۹۵، صفحه ۹ (هنر و ادبیات)

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *