۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

رمان «یک پرونده کهنه» رضا جولایی بهترین رمان سال

 

title"رمان «یک پرونده کهنه» رضا جولایی بهترین رمان سال" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

 

رمان «یک پرونده کهنه» رضا جولایی بهترین رمان سال

آنام: رمان «یک پرونده کهنه» نوشته رضا جولایی می باشد وی که متولد ۱۳۲۹ تهران است پیش از این مجموعه داستان های متعددی را منتشر کرده است. رمان «یک پرونده کهنه»، به سیاق بیشتر آثار جولایی، زمینه‌ای تاریخی دارد. «یک پرونده کهنه» داستان ترور محمد مسعودِ روزنامه‌نگار در سال ۱۳۲۶ است. تهران در سال‌های نخستین حکومت پهلوی دوم زمینه اصلی رویدادهای این رمان است. سرک‌کشیدن به نقاط تاریک شهر و ترسیم تصویری سیاه از زمانه‌ای که در آن همه چیز بوی شر و دسیسه و فساد و توطئه می‌دهد یکی از ویژگی‌های این رمان «یک پرونده کهنه» است.

هرکدام از شخصیت‌های این رمان قصه‌هایی را در پشت سر دارند که جولایی حین روایت داستان اصلی، قصه‌های آن‌ها را هم باز می‌گوید و خرده‌روایت‌هایی را در خلال داستان اصلی پدید می‌آورد. در یک سوی این رمان حزب توده قرار دارد و توده‌ای‌های طراح ترور مسعود. در سوی دیگر مقامات فاسد حکومتی. یک طرف ماجرا هم خود محمد مسعود است که فصلی از داستان از زاویه دید سوم‌شخص محدود به ذهن او روایت می‌شود. شخصیت دیگر رمان یکی از کارمندان مسعود است که پیداکردن یک دفترچه رمز پای او را به معمای خونین ترور مسعود باز می‌کند. مسوول پیگیری ترور هم شخصیتی به نام کارآگاه یحیا است که آرمان‌خواهی سرخورده است. صادق هدایت هم در یکی، دوجای رمان «یک پرونده کهنه» ظاهر می‌شود تا رمان ضمن پرداختن به داستان اصلی، در حاشیه ادای دینی هم کرده باشد به استقلال رمان و به نویسنده‌ای که مستقل بود و در عین باور به استقلال ادبیات، اوضاع زمانه خود را تیزبینانه رصد می‌کرد و در آثارش به انحاء گوناگون به تصویر می‌کشید.

 

 

بخشی از کتاب «یک پرونده کهنه» :

کارآگاه پرونده را در کیف گذاشت. در آن را قفل کرد و کیف را زیر بغل گذاشت و از اداره بیرون آمد. از سر چهارراه استانبول تا کافه مادام کوکو شش دقیقه اگر تند می رفت و اگر آهسته، هفت دقیقه و نیم راه بود. امشب باید زودتر به آنجا می رسید و جایی در گوشه ای می گرفت. کافه ی مادام ، در هفته ، دو شب، شبهای سه شنبه و پنج شنبه ، شام مخصوص به همراه موسیقی داشت. نوازندگان یک خانم لهستانی زیبا رو بود که پیانو می نواخت و یک مرد مسن ارمنی که ویولون سل. در این دو شب سروکله ی مشتری های مخصوص پیدا نمی شد. اما او امشب برای خوردن شام و شنیدن موسیقی به آنجا نمی رفت.

در بخش پشت جلد کتاب «یک پرونده کهنه» :

پنج نفر بودند : یک سرهنگ ستاد، یک سرگرد فراری، یک سروان اخراجی و دو نفر شخصی. دور یک میز گرد قدیمی با چند صندلی لهستانی و یک چراغ سقفی حبابدار که نور اندکی به اتاق می پاشید. پرده ها را کشیده بودند. نمیدانستند که بیرون برف ریزی شروع به باریدن کرده. زمستان سختی بود. دایم برف می بارید. همه جا یخ زده بود، حتی شاخه های درختان یخ زده بودند و از آنها قندیل های بلورین آویزان بودند. هر شب چند پرنده یخ می زدند و زیر شاخه ها می افتادند، اما کسی به آنها نگاه نمی کرد

 

از رضا جولایی، برنده جایزه ادبی کرمانشاه (برای مجموعه داستان برکه‌های باد)، برنده لوح زرین و گواهی افتخار بهترین مجموعه داستان بعد از انقلاب (برای کتاب: جامه به خوناب)، برنده تندیس زرین جایزه ادبی یلدا (برای کتاب: باران‌های سبز) و برنده جایزه جشنواره‌ی ادبی اصفهان – برنده جایزه تقدیری مهرگان و نامزد جایزه منتقدان مطبوعات (برای رمان: سیماب و کیمیای جان) این آثار منتشر شده است: حکایت سلسله پشت کمانان (رمان) – تالار طربخانه (مجموعه داستان) – شب ظلمانی یلدا (رمان) – حدیث دردکشان (داستان بلند) – سوءقصد به ذات همایونی (رمان) – جاودانگان (داستان بلند) و نسترن‌های صورتی (مجموعه داستان).

رمان  «یک پرونده‌ی کهنه» نوشته‌ی «رضا جولایی» در ۳۳۲ صفحه توسط «نشر آموت» منتشرشده است.

 

 

title"رمان «یک پرونده کهنه» رضا جولایی بهترین رمان سال" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

منابع: نشر آموت – روزنامه شرق

لینک کوتاه: https://goo.gl/bm7fiK

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *