۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

۵ اندرز اسکورسیزی در جشن فارغ التحصیلی در دانشگاه نیویورک

title:"۵ اندرز اسکورسیزی در جشن فارغ التحصیلی در دانشگاه نیویورک-http://anamnews.com/ "alt:"۵ اندرز اسکورسیزی در جشن فارغ التحصیلی در دانشگاه نیویورک - http://anamnews.com/"

۵ اندرز اسکورسیزی در جشن فارغ التحصیلی در دانشگاه نیویورک

 

آنام:  مارتین اسکورسیزی ۷۱ ساله جز بزرگترین فیلمسازان آمریکایی به حساب می آید. کارگردان “راننده تاکسی” ، “گانگسترهای نیویورکی” و “جدا افتاده” هم سال ها قبل در دهه ی ۶۰ میلادی تنها یک دانشجوی سینما در کالج میدان واشنگتن بود که امروزه با عنوان مدرسه ی هنرهای تیش دانشگاه نیویورک شناخته می شود. در ماه مه ۲۰۱۴ اسکورسیزی که آخرین اثرش مستندی به نام ” ۵۰ سال مشاجره” است در روز فارغ التحصیلی دانشجویان برای سخنرانی ای صمیمی و بامزه به دانشگاه قدیمی خود بازگشت. این ها ۵ اندرز حکیمانه ی این فیلمساز هستند.

۱ . شما نباید به موفقیت های خود تکیه کنید.

حتی اسکورسیزی بزرگ هم با وجود موفقیت هایش همیشه احساس امنیت نمی کند و از کارهایش مطمئن نیست. او اذعان می کند که هنوز هم رویاها و خواب هایی پر اضطراب دارد ، در یکی از آنها کارگردان افسانه ای روبن مامولیان می آید و جای او را در ساخت فیلمی می گیرد. او به شوخی می گوید ” حرفم اینه که جایگاه شما هیچ وقت در امان نیست حتی وقتی شما خوابید…… پس شما برای امنیت و محافظت از زندگی خود چه دارید؟ …. آخه این زندگیتونه … اون چیز قدرت ناب خلاقیت و ابداع شماست که تا اینجا و این مدرسه آوردتتون همونطوری که منو تا اینجا آورد.”

۲ . دنبال رویاتون نرید ، ازش پیروی نکنید.

اسکورسیزی می گوید : هیچوقت ارزش الهام بخش این عبارت (رویا) رو دوست نداشتم.” اگر شما خیال بافی می کنید” در کنار احساساتی کردن ، اون شما رو منحرف می کنه . رویابافی راهی برای بی اهمیت کردن مسیر و روند انجام کاره ، اون علاقه ی غیر عقلانی ایه که شما رو از شکست ها عبور میده ، عبور از اون ها به این راحتیا نیست ، رویابافی شمارو سریع به موفقیت ها میرسونه. ” این یعنی شما در خواب غفلت هستید. ” این برای شما الزامی که در مواجه با احساسات ، جاه طلبی ها و آرزوهاتون همیشه هوشیار باشید و در عواقب کارهاتون درجا نزنید و راکد نشید.”

۳٫ کارهای دیگر هنرمندان به شما کمک می کند که از زمان هایی که دچار ” شک به خود” می شوید عبور کنید.

اسکورسیزی مسیر مادام العمر زندگی خود را اینگونه توصیف می کند: پر از فراز و نشیب ، پر از تحسین و طرد شدن.  او می گوید تنها راه و تدبیر عقلانی اینه که همیشه به خاطر داشته باشید ” کاری رو انجام میدید که بهش افتخار می کنید ” مثل ” بقیه ی فیلمسازها و هنرمندانی که عمیقا به شما الهام می دهند.” این کارگردان از فیلم ” سایه ها” ی جان کاساوتیس ۱۹۵۹ و فیلم ” آمریکا ، آمریکا ” ی الیا کازان ۱۹۶۳ نام می برد. این ها فیلم هایی بودند که برای او الهام بخش بودند و به او کمک کردند که در فیلمسازی پشتکار داشته باشد و ثابت قدم باشد .

۴ . ناامیدی می تواند یک معلم بزرگ باشد.

او از دو اتفاقی که در اوایل فعالیتش با آنها برخورد کرده و روحیه ی او را خرد کردند می گوید. یکی ملاقاتی ناامید کننده با قهرمانش الیا کازان است. و دومی اینکه یک سرمایه گذار بزرگ به او می گوید که هیچ استعدادی ندارد. ” اسکورسیزی می گوید ” نیروی ناامیدی به نحوی می تواند مانند یک جادوی کیمیاگری برعکس عمل کند و شما اون رو تبدیل به چیزی کنید که باعث تجدید نیرویتان شود.” او می گوید که این اتفاق ها او را در نهایت سخت تر و مقاوم تر کرد.

۵ . مدام با محدودیت هاتون روبرو بشد و باهاشون بجنگید و به عقب برونیدشون.

اسکورسیزی که تا کنون ۶۰ فیلم ساخته می گوید که هر بار با چیزها و راه های جدیدی روبرو می شود و فیلمسازی هنوز برایش هیجان انگیز است .  او به دانشجویان می گوید ” هر روز یک تعهد مجدد است و چیز جدیدی در انتظارتان است” .” نقاش ها ، رقاص ها ، بازیگران ، نویسنده ها ، فیلمسازها ، برای همه اینگونه است. هر قدمی اولین قدم است . هر ضربه ی قلمو یک آزمایش و محک است. هر صحنه یک درس است. هر نما یک مدرسه است. پس اجازه دهید یادگیری ادامه یابد.”

منبع: عبدالرضا سلیمی- سلام سینما

لینک کوتاه:  http://goo.gl/uWh6Rg

 

عضو کانال تلگرام آنام شوید

برای هر چه پربارتر شدن مطالب نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. شما در این باره چه فکر می کنید؟

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *